Na letošním Zimním mistrovství České republiky dorostu a dospělých v krátkém bazénu se v Plzni představili plavci ze sedmdesáti českých klubů. Čtyřdenní mítink přinesl před evropským šampionátem mimořádně kvalitní výkony nejlepších českých plavců v kategorii dospělých, juniorů ale i staršího žactva. „V průběhu čtyř dnů padlo na Slovanech jedenáct seniorských rekordů," uvedla Lucie Nikodýmová z Českého plaveckého svazu. Celkem byo rekordů patnáct.

I Blansko mělo v Plzni vysoké zastoupení. V barvách blanenského oddílu byli k vidění v rozplavbách i ve finále junioři Michal Vencel, Hana Kopřivová, Petra Pokorná, Veronika Zamazalová a za kategorii dospělých Jan Vencel. Dále město Blansko reprezentovali Dominik Špaček a Silvie Rybářová, kteří v současné době plavou za Kometu Brno.

A reprezentovali úspěšně. „Devět finálových startů a jedna medaile, to jsou výsledky, kterými se v nejvyšší národní soutěži mohou blanenští plavci pochlubit ve své historii poprvé," upozornila Vencelová.

Nejcennější je stříbro šestnáctileté plavkyně ASK Blansko Veroniky Zamazalové. „Na své oblíbené trati padesátce prsa měla pouze jednu přemožitelku, a to jak v dopoledních rozplavbách, tak i v odpoledním finále. Při slavnostním medailovém ceremoniálu si proto došla pro stříbrnou medaili," popsala Vencelová.

O medaili se Zamazalová pokoušela i na dvojnásobné trati, ale ve finále z toho nakonec bylo čtvrté místo. Do nejlepší finálové osmičky se probojovala ještě v disciplínách sto a dvě stě metrů polohově.

Druhá úspěšná představitelka blanenského oddílu Petra Pokorná sice na medaile nedosáhla, ale pokoušela se o ně celkem pětkrát, neboť právě tolikrát stála na startu dorostenecké finálové osmičky. Nejlépe doplavala v disciplínách padesát a sto metrů prsa, a to na šestém místě.

V nejobsazenější kategorii open (dospělí, dorost, žactvo) doplaval nejstarší zástupce blanenského oddílu Jan Vencel na dvoustovce motýlek a dvoustovce prsa sice s výrazným osobním rekordem, ale až na devátém místě, tedy těsně za branami finále. Velké zlepšení svých osobních výkonů zaznamenali také Hana Kopřivová a Michal Vencel, což jim vyneslo v celkových výsledcích jedenáctou a patnáctou příčku.

Pět medailí vybojovali bývalí plavci blanenského oddílu Dominik Špaček, Anna Formánková a Silvie Rybářová. Ti na šampionátu startovali za brněnskou Kometu. Juniorský reprezentant Dominik Špaček přivezl stříbro z dvoustovky prsa a bronz z poloviční trati, juniorka Anna Formánková si odnesla bronz za dvoustovku znak a konečně výkony české reprezentantky v dálkovém plavání Silvie Rybářové na patnáctistovce kraul a dvoustovce motýlek stačily na bronzové medaile, přestože její specialitou jsou tratě mimo bazén a především výrazně delší. „Pro mě je úspěch jakákoli medaile, závody jsou pouze součástí mé přípravy na dlouhé tratě. Na patnáctistovce kraul jsem si dokonce zaplavala osobák," okomentovala svoji účast na šampionátu Rybářová. Třetí bronzovou medaili přidala plavkyně ve štafetách 4×200 m.