Vysokou hodnotu závodu dává i jeho dlouholetá tradice. Vznik soutěže se totiž pojí se založením blanenského plaveckého oddílu v roce 1940. Celých sedmačtyřicet let plavci usilovali o nejlepší výkon v hlavním závodě a o zápis svého jména na putovní poháry. Ty se dochovaly dodnes a ke jménům plavců dříve narozených přibývají od roku 2010 na pohárech jména nová. Letos se tam zapíší výkony absolutních vítězů v hlavní disciplíně dvoustovce polohově Barbory Kahajové z plaveckého klubu Kroměříž a domácího Jana Vencela.

Z hlavního závodu zůstaly doma také tři stříbrné poháry zásluhou Kateřiny Demové, Štěpána Bezděka a Radima Švarce a jeden bronzový přidal Michal Vencel.

V ostatních disciplínách, které byly v blanenské pětadvacítce na programu, se bojovalo o medaile. Z blanenských si je pověsili na krk kromě již zmiňovaných plavců ještě Barbora Sedláková, Milan Musil a Pavel Burian.

Pořádající oddíl ASK Blansko dal tentokrát závodům profesionální nádech především tím, že k měření časů byla použita poloautomatická časomíra a výsledné časy se tak zobrazovaly ihned po doplavání na elektronické výsledkové tabuli. „Vysokou úroveň potvrdila i účast významných českých plaveckých celebrit na medailovém ceremoniálu. Ceny vítězům předávali trojnásobný olympionik a několikanásobný medailista z mistrovství Evropy Daniel Málek, se stejnými tituly Hana Černá–Netrefová a účastník mistrovství Evropy i mistrovství světa a MS Jakub Kočař,“ zdůraznila blanenská trenérka Věra Vencelová.