I když medaile nakonec nezacinkaly, měly k nim všechny tři blanenské desetileté naděje velmi blízko. Vždyť v první desítce šestatřicetičlenného startovního pole dohmátli celkem patnáctkrát. Těsně pod stupni vítězů na nepopulární bramborové příčce doplavala Stella Hanzlíčková na padesátce motýlek, Eliška Zamazalová na padesátce prsa a ve stejné disciplíně si zasloužil bramboru i Ondřej Hašek.

Od pátku do neděle se konal v atraktivním prostředí venkovního plaveckého areálu v Praze Podolí tradiční a velmi populární mezinárodní mítink Praha 2019. Že je soutěž mezi plavci oblíbená, dokazuje jejich každoročně vysoká účast. Letos se na startu náročného třídenního programu představilo na šest set plavců z Česka, Slovenska, Maďarska, Německa, Polska, Alžírska a Islandu.

Ilustrační foto.
Fotbalová Olympia zaváhání Mutěnice nevyužila. Se Startem prohrála 1:5

Blanenští plavci nevynechali mítink za posledních deset let ani jednou. Bývá to totiž zpravidla poslední možnost splnit limity na letní mistrovství republiky dorostu a dospělých. Ceny a medaile se rozdávaly oproti minulým ročníkům, kdy plavci soutěžili ve společné kategorii open, i v kategoriích dorostu a žactva. Úspěšné blanenské družstvo juniorů a dospělých, které připravuje trenér Miroslav Špaček, se představilo v Praze v plné sestavě: Barbora Sedláková, Klára Koňaříková, Kateřina Demová, Jáchym Jirků, Milan Kučera, Štěpán Pokorný, Milan Musil, Radim Švarc, Michal Vencel a Jan Vencel.

Kvalitní zázemí, co se týká především možnosti vyplavání po závodě, ale také pěkné počasí bylo příčinou jejich velmi solidních výsledků.

Padlo několik osobních rekordů, které plavce posunuly až na medailové posty, a to i ty nejvyšší. Zlato za stovku motýlek a stříbro za poloviční distanci vybojoval v kategorii juniorů Milan Kučera. Dalším zlatem překvapil dorostenec Radim Švarc. Pro ně si v napínavém souboji dohmátl v nejpopulárnější disciplíně padesátce kraul. Medaile zkompletoval do počtu pětI nejstarší blanenský plavec Jan Vencel, který si vyplaval v kategorii dospělých bronz na stovce motýlek a stříbro na padesátce prsa.

VĚRA VENCELOVÁ