Triatlonu věnuje veškerý volný čas. „Nechci však šidit ani školu. Se sportem jde zatím skloubit,“ říká Křenek, který před dvěma týdny skončil jedenáctý na silně obsazeném závodě v Kremsu. Bořitovský „železňák“ vyhrál s velkým náskokem také anketu Blanenského Deníku Sportovec měsíce června.

Na úvod gratulace. Vyhrál jsi internetovou anketu Blanenského Deníku Sportovec měsíce června …

Z vítězství mám samozřejmě radost. Průběžně jsem hlasování sledoval. Přijel jsem třeba na běžecké závody do Brna a lidé, co znám pouze od vidění, se ke mně hlásili a říkali, že mi dali hlas. To potěší.

Jak ses vůbec k triatlonu dostal?

Docela jednoduše. V Rájci na gymnáziu jsem se dostal do sportovního oddílu, kde byl i triatlon. Jednou pozvali na besedu špičkového triatlonistu Filipa Ospalého. Já na tu besedu přišel a zaujala mě. Hned druhý den jsem běžel v Brně nějaký závod. A taky se přihlásil do Blanska k paní Kuncové do plavání. Postupně mě to chytlo a já triatlonu propadl. Bude to už šest let.

Začátky nebyly určitě jednoduché. Měl jsi nějakou sportovní průpravu?

Začínal jsem úplně od nuly. Sice jsem předtím hrál fotbal, ale to mi moc nedalo. Nebyl jsem specialista ani v běhu nebo plavání. Na kole taky nic moc.

Vzpomeneš si ještě na svůj první závod?

Závodil jsem tehdy v Brně na Ekol Superprestige v kategorii Open. Jestli si dobře pamatuju, zas takový propadák to nebyl. Skončil jsem někde v půlce startovního pole.

Kdo tě v začátcích trénoval?

Tak nějak já sám. Po odborným dohledem jsem byl jenom v bazénu, kde si mě vzala do parády trenérka, paní Dagmar Kuncová. Dost mi pomohl i kamarád Filip Grim, který mě přivedl do Brněnského běžeckého poháru. Pomáhal mi i na kole. Všechno to bylo pořád ale spíš na amatérské úrovni.

Zlom přišel s tvým přestupem do profesionálního brněnského Ekolu…

Před dvěma lety mě oslovil Ekolák Tomáš Klíma, jestli bych nezkusil trénovat s nimi. Já se v té době navíc dostal na školu do Brna, tak jsem kývnul. Stejně už dlouho to byl můj sen s touhle partou brněnských triatlonistů trénovat.

Ani se nedivím. Vždyť ikonou Ekolu je v současnosti nejlepší český triatlonista Filip Ospalý …

No mě to vždycky strašně lákalo, když kamarádi z Brna říkali, že si na tréninku plavou vedle Filipa. To je obrovská motivace, když máte možnost vidět tyhle borce v tréninku na vlastní oči. Je to pro vás obrovské plus. Ekol je profesionální tým. Ospalý, Krňávek, Kumstát. To je absolutní triatlonová špička. To člověka žene neskutečně dopředu. Nutí vás to překonávat hranice, o kterých jenom sníte.

Tréninkové dávky zde jsou asi o něčem jiném. Že?

V Blansku jsem lezl z bazénu po třech uplavaných kilometrech a myslel si, kdo ví co jsme nezaplaval. Teď skočím do vody a ven jdu po dvou hodinách se sedmi kilometry v zádech. Ten skok je obrovský. Ve všem.

Triatlonu věnuješ prakticky svůj veškerý volný čas a mnohem více. Nepřemýšlej jsi, že by se stal tvojí obživou?

Ta myšlenka je krásná. Líbí se mi. To, co triatlonu obětuji, je už za hranicí koníčku a amatérského sportu. Na druhou stranu je zde obrovská konkurence mladých závodníku. Je to i o sponzorech a podmínkách. Triatlon je časově a finančně dost náročný sport. Zatím musím říct, že se jím bavím. V uvozovkách. Nechávám tomu volný průběh.

Jedna sezona musí stát spoustu peněz …

Tak v klubu nějaké vybavení nafasuji. Helma, brýle, kombinéza. Máme i slevy v obchodech se sportovním vybavením. Hodně mi pomáhají rodiče. V současnosti mám rozjednaného jednoho většího sponzora z regionu, tak snad se dostanu zase více dopředu.

Jak jsi přišel k přezdívce Křemen?

Když jsem nastoupil před dvěma lety k plaveckému trenérovi Tobiášovi do Brna, tak se kluků ptal, jak se ten novej jmenuje. Křenek. Jo jo, Křemen, píšu si. Ne Křenek. Jo, už to mám napsaný, Křemen. No a od té doby mi říkají Křemen.

Studuješ vysokou školu. Jak zvládáš studium a sport?

Mám teorii, že se dá skloubit všechno. Když člověk chce. Budu se muset učit na maturitu a sport půjde stranou?! Neberu. Když chce člověk ráno vstát do bazénu a pak jít třeba ještě běhat, tak jde. Bylo to těžký, ale šlo to. Plavecké tréninky jsou brzy ráno. Já studuji fakultu sportovních studií a někdy mám problém ještě po tréninku podávat nějaké sportovní výkony ve škole. Zatím to ale jde.

Jsou prázdniny. Pro většinu studentů nejoblíbenější část roku…

Že jsou prázdniny nějak moc nevnímám. Sice nechodím do školy, ale stejně na sobě makám. Trénink mi v podstatě zabere celý den. Tři hodiny na kole, dvě ve vodě, hodinu běhám.

Na Blanensku jsou dva triatlonoví veteráni. Milda Bayer a Honza Štěrba. Oba se specializují na dlouhé triatlony …

Smekám před nimi. V jejich letech co předvádí, je obdivuhodné. Klobouk dolů.

Tebe nikdy nelákalo vyzkoušet Ironmana?

Celý závod asi ne. Ne že bych na to neměl fyzicky. Myslím, že bych se do cíle nějak dobelhal. Ale psychicky bych na to asi neměl. Zatím o tom neuvažuji.

Bolí triatlon hodně?

No bolí. Dost. Ve Vysočanech jste se o tom přesvědčil na vlastní kůži, ne? (úsměv)

To ano. Ale přežil jsem. Kde se rozhoduje ve sprint triatlonu který je tvojí parádní disciplínou?

Je to rychlostní závod. Člověk nesmí zaváhat nikde. Lezete z vody se soupeřem skoro nastejno. V depu ztratíte vteřinu, dvě a on vám zatím na kole ujíždí. Dojet ho stojí neskutečně sil.

Kolik tak za sezonu včetně závodů a tréninku naplaveš, najezdíš a naběháš?

S trenérem to máme spočítáno docela přesně. Za minulý rok jsem naběhal 2 800 km, 6 000 km dal na kole a 1 000 km odplaval v bazénu.

Hm, tak to já neujedu za rok ani v autě. Když se ohlédneš za letošní sezonou, která pokročila do druhé poloviny …

Od letošní sezony jsem čekal hodně. Natrénováno jsem měl opravdu dost. Myslel jsem, že mi to bude lítat samo. První tři čtyři závody Českého poháru se ale nepovedly. Byl jsem zklamaný. Až ve druhé polovině sezony se mi začalo dařit. Přišly super výsledky v Kremsu, Karlových Varech, Mělníku. To jsem cítil, že mohu soupeřit s těmi nejlepšími soupeři.

Ale ještě není konec sezony …

V Českém poháru se zatím motám kolem osmého místa. Kdyby se mi podařilo tuto pozici udržet, byl bych rád. Možná ještě trošku vylepšit. Jihomoravskou ligu jsem ještě před závodem v Novém Městě vedl. Jenže tam jsem úplně vyhořel. Uvidíme, ještě opravdu není konec.

Před dvěma týdny jsi zazářil na triatlonu v Kremsu. V mezinárodní konkurenci jsi byl ve své kategorii čtvrtý, celkově jedenáctý. To je obrovský úspěch?

Hlavně obrovský zážitek. Budu vzpomínat minimálně do příští sezony (smích). Na startu byl i rakouský olympionik Norbert Dominik. Konkurence byla opravdu velká. Že zajedu tak dobře, jsem vůbec nečekal. Počítal jsem s umístěním ve třetí desítce.

Jaké máš plány do budoucna?

Ve škole mě čekají bakalářské zkoušky. Chci ale pořád naplno trénovat. Nechci šidit školu ani trénink. Triatlon je krásný sport a já se ho chci držet co nejdéle.

Kdo je JAN KŘENEK

JAN KŘENEK, triatlon

Věk: 23

Oddíl: Ekol Elite Triatlon Team

Úspěchy: 4. místo Krems

Vzor: Filip Ospalý

Cíl: medaile v celkovém hodnocení Českého poháru

Přezdívka: Křemen