VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plaval jsem hodinu a myslel, že trénuji

Bořitov - S triatlonem začal zhruba před šesti lety. V Českém poháru už má jeho jméno docela zvuk. Třiadvacetiletý Jan Křenek z Bořitova druhým rokem trénuje s brněnskými profíky z Ekolu.

13.8.2008
SDÍLEJ:

Triatlonista Jan Křenek.Foto: Deník

Triatlonu věnuje veškerý volný čas. „Nechci však šidit ani školu. Se sportem jde zatím skloubit,“ říká Křenek, který před dvěma týdny skončil jedenáctý na silně obsazeném závodě v Kremsu. Bořitovský „železňák“ vyhrál s velkým náskokem také anketu Blanenského Deníku Sportovec měsíce června.

Na úvod gratulace. Vyhrál jsi internetovou anketu Blanenského Deníku Sportovec měsíce června …

Z vítězství mám samozřejmě radost. Průběžně jsem hlasování sledoval. Přijel jsem třeba na běžecké závody do Brna a lidé, co znám pouze od vidění, se ke mně hlásili a říkali, že mi dali hlas. To potěší.

Jak ses vůbec k triatlonu dostal?

Docela jednoduše. V Rájci na gymnáziu jsem se dostal do sportovního oddílu, kde byl i triatlon. Jednou pozvali na besedu špičkového triatlonistu Filipa Ospalého. Já na tu besedu přišel a zaujala mě. Hned druhý den jsem běžel v Brně nějaký závod. A taky se přihlásil do Blanska k paní Kuncové do plavání. Postupně mě to chytlo a já triatlonu propadl. Bude to už šest let.

Začátky nebyly určitě jednoduché. Měl jsi nějakou sportovní průpravu?

Začínal jsem úplně od nuly. Sice jsem předtím hrál fotbal, ale to mi moc nedalo. Nebyl jsem specialista ani v běhu nebo plavání. Na kole taky nic moc.

Vzpomeneš si ještě na svůj první závod?

Závodil jsem tehdy v Brně na Ekol Superprestige v kategorii Open. Jestli si dobře pamatuju, zas takový propadák to nebyl. Skončil jsem někde v půlce startovního pole.

Kdo tě v začátcích trénoval?

Tak nějak já sám. Po odborným dohledem jsem byl jenom v bazénu, kde si mě vzala do parády trenérka, paní Dagmar Kuncová. Dost mi pomohl i kamarád Filip Grim, který mě přivedl do Brněnského běžeckého poháru. Pomáhal mi i na kole. Všechno to bylo pořád ale spíš na amatérské úrovni.

Zlom přišel s tvým přestupem do profesionálního brněnského Ekolu…

Před dvěma lety mě oslovil Ekolák Tomáš Klíma, jestli bych nezkusil trénovat s nimi. Já se v té době navíc dostal na školu do Brna, tak jsem kývnul. Stejně už dlouho to byl můj sen s touhle partou brněnských triatlonistů trénovat.

Ani se nedivím. Vždyť ikonou Ekolu je v současnosti nejlepší český triatlonista Filip Ospalý …

No mě to vždycky strašně lákalo, když kamarádi z Brna říkali, že si na tréninku plavou vedle Filipa. To je obrovská motivace, když máte možnost vidět tyhle borce v tréninku na vlastní oči. Je to pro vás obrovské plus. Ekol je profesionální tým. Ospalý, Krňávek, Kumstát. To je absolutní triatlonová špička. To člověka žene neskutečně dopředu. Nutí vás to překonávat hranice, o kterých jenom sníte.

Tréninkové dávky zde jsou asi o něčem jiném. Že?

V Blansku jsem lezl z bazénu po třech uplavaných kilometrech a myslel si, kdo ví co jsme nezaplaval. Teď skočím do vody a ven jdu po dvou hodinách se sedmi kilometry v zádech. Ten skok je obrovský. Ve všem.

Triatlonu věnuješ prakticky svůj veškerý volný čas a mnohem více. Nepřemýšlej jsi, že by se stal tvojí obživou?

Ta myšlenka je krásná. Líbí se mi. To, co triatlonu obětuji, je už za hranicí koníčku a amatérského sportu. Na druhou stranu je zde obrovská konkurence mladých závodníku. Je to i o sponzorech a podmínkách. Triatlon je časově a finančně dost náročný sport. Zatím musím říct, že se jím bavím. V uvozovkách. Nechávám tomu volný průběh.

Jedna sezona musí stát spoustu peněz …

Tak v klubu nějaké vybavení nafasuji. Helma, brýle, kombinéza. Máme i slevy v obchodech se sportovním vybavením. Hodně mi pomáhají rodiče. V současnosti mám rozjednaného jednoho většího sponzora z regionu, tak snad se dostanu zase více dopředu.

Jak jsi přišel k přezdívce Křemen?

Když jsem nastoupil před dvěma lety k plaveckému trenérovi Tobiášovi do Brna, tak se kluků ptal, jak se ten novej jmenuje. Křenek. Jo jo, Křemen, píšu si. Ne Křenek. Jo, už to mám napsaný, Křemen. No a od té doby mi říkají Křemen.

Studuješ vysokou školu. Jak zvládáš studium a sport?

Mám teorii, že se dá skloubit všechno. Když člověk chce. Budu se muset učit na maturitu a sport půjde stranou?! Neberu. Když chce člověk ráno vstát do bazénu a pak jít třeba ještě běhat, tak jde. Bylo to těžký, ale šlo to. Plavecké tréninky jsou brzy ráno. Já studuji fakultu sportovních studií a někdy mám problém ještě po tréninku podávat nějaké sportovní výkony ve škole. Zatím to ale jde.

Jsou prázdniny. Pro většinu studentů nejoblíbenější část roku…

Že jsou prázdniny nějak moc nevnímám. Sice nechodím do školy, ale stejně na sobě makám. Trénink mi v podstatě zabere celý den. Tři hodiny na kole, dvě ve vodě, hodinu běhám.

Na Blanensku jsou dva triatlonoví veteráni. Milda Bayer a Honza Štěrba. Oba se specializují na dlouhé triatlony …

Smekám před nimi. V jejich letech co předvádí, je obdivuhodné. Klobouk dolů.

Tebe nikdy nelákalo vyzkoušet Ironmana?

Celý závod asi ne. Ne že bych na to neměl fyzicky. Myslím, že bych se do cíle nějak dobelhal. Ale psychicky bych na to asi neměl. Zatím o tom neuvažuji.

Bolí triatlon hodně?

No bolí. Dost. Ve Vysočanech jste se o tom přesvědčil na vlastní kůži, ne? (úsměv)

To ano. Ale přežil jsem. Kde se rozhoduje ve sprint triatlonu který je tvojí parádní disciplínou?

Je to rychlostní závod. Člověk nesmí zaváhat nikde. Lezete z vody se soupeřem skoro nastejno. V depu ztratíte vteřinu, dvě a on vám zatím na kole ujíždí. Dojet ho stojí neskutečně sil.

Kolik tak za sezonu včetně závodů a tréninku naplaveš, najezdíš a naběháš?

S trenérem to máme spočítáno docela přesně. Za minulý rok jsem naběhal 2 800 km, 6 000 km dal na kole a 1 000 km odplaval v bazénu.

Hm, tak to já neujedu za rok ani v autě. Když se ohlédneš za letošní sezonou, která pokročila do druhé poloviny …

Od letošní sezony jsem čekal hodně. Natrénováno jsem měl opravdu dost. Myslel jsem, že mi to bude lítat samo. První tři čtyři závody Českého poháru se ale nepovedly. Byl jsem zklamaný. Až ve druhé polovině sezony se mi začalo dařit. Přišly super výsledky v Kremsu, Karlových Varech, Mělníku. To jsem cítil, že mohu soupeřit s těmi nejlepšími soupeři.

Ale ještě není konec sezony …

V Českém poháru se zatím motám kolem osmého místa. Kdyby se mi podařilo tuto pozici udržet, byl bych rád. Možná ještě trošku vylepšit. Jihomoravskou ligu jsem ještě před závodem v Novém Městě vedl. Jenže tam jsem úplně vyhořel. Uvidíme, ještě opravdu není konec.

Před dvěma týdny jsi zazářil na triatlonu v Kremsu. V mezinárodní konkurenci jsi byl ve své kategorii čtvrtý, celkově jedenáctý. To je obrovský úspěch?

Hlavně obrovský zážitek. Budu vzpomínat minimálně do příští sezony (smích). Na startu byl i rakouský olympionik Norbert Dominik. Konkurence byla opravdu velká. Že zajedu tak dobře, jsem vůbec nečekal. Počítal jsem s umístěním ve třetí desítce.

Jaké máš plány do budoucna?

Ve škole mě čekají bakalářské zkoušky. Chci ale pořád naplno trénovat. Nechci šidit školu ani trénink. Triatlon je krásný sport a já se ho chci držet co nejdéle.

Kdo je JAN KŘENEK

JAN KŘENEK, triatlon

Věk: 23

Oddíl: Ekol Elite Triatlon Team

Úspěchy: 4. místo Krems

Vzor: Filip Ospalý

Cíl: medaile v celkovém hodnocení Českého poháru

Přezdívka: Křemen

Autor: Jan Charvát

13.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Obchodní referent 25 000 Kč Obchodní referenti Konzultant/ka partnerské prodejny T-Mobile Boskovice. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou., Máte rádi pocit, když se vaši zákazníci usmívají kvůli vám? Když každá soutěž končí vaší výhrou? Tak do toho pojďte s námi. Hledáme totiž někoho kdo má rád život v pohybu a jeho největší radostí je pocit, že ty zelená čísla ve vašich výsledcích nejsou náhoda, ale vaše práce, , Váš profil, o baví vás soutěžit a neustále se posouvat, o máte obchodního ducha a baví vás prodej, o ve vypjatých situacích umíte zachovat chladnou hlavu, o každý den se chcete učit něco nového, , Vaše úkoly a pracovní náplň, o vaším úkolem bude, aby zákazníci svěřené prodejny dostávali tu nejlepší péči a vždy se cítili jako "doma", o stanete se součástí týmu, který se rád usmívá a posouvá své hranice a vaším úkolem bude dobře zapadnout, o mimo to budete i motivovat a rozvíjet sebe sama spolu se svým vedoucím, o vaše slovo bude mít skutečnou váhu a všechny podněty pro zkvalitnění prostředí a podmínek budeme považovat za důležité, Tak a teď co za to?, o za váš platový výměr se rozhodně nebudete moci stydět. Průměrně si naši lidé na prodejně vydělají 25 000 Kč měsíčně s tím, že ti nejlepší dosáhnou nad 40 000 Kč, ale není se čeho bát žadný strop u nás neplatí, o budete pracovat v příjemném pracovním prostředí v přátelské společnosti, o čeká na vás spousta soutěží, o máme rádi, když se u nás naši zaměstnanci cítí dobře, proto máme spoustu benefitů, Oslovila vás naše nabídka? Pokud ano, rádi vás poznáme i my. Pečlivě si přečteme váš životopis a průvodní dopis. Každou žádost vyhodnotíme a do tří dnů odpovíme, První kontakt telefonicky v čase 9-18h na čísle: 603 427 098 nebo na mail: rataj@setronic.cz. Pracoviště: Ing. jan jílek - provozovna boskovice, nám. Dr. Snětiny, č.p. 2275, 680 01 Boskovice. Informace: Vojtěch Rataj, +420 603 427 098. Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 20 000 Kč Číšníci a servírky číšník/servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou. Možno absolvent/ka., Požadavky: nadšení pro práci číšníka/servírky, smysl pro osobní hygienu, čistotu a pořádek, profesní znalosti gastronomie a stolování, dodržování a respektování všech pokynů vztahujících se k práci ve veřejném stravování, smysl pro organizaci práce a vlastnosti předpokládající činnost v pracovním kolektivu, vysoké pracovní nasazení, časová flexibilita, právní bezúhonnost, zdravotní průkaz., První kontakt nutný na e-mail. adrese: reditel@hotelsladovna.cz. Pracoviště: Hotel černá hora, a.s. - hotel sladovna, Pivovarská, č.p. 5, 679 21 Černá Hora. Informace: Aleš Hauzar, . Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 17 000 Kč Strojírenští technici kontroly kvality, laboranti TECHNIK, nedestruktivní zkoušení materiálu ve strojírenství. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou. Nástup dle dohody., POŽADUJEME: řidičský průkaz sk.B, angličtina nebo němčina na komunikativní úrovni výhodou., Schopnost/ochota se nadále vzdělávat a skládat kvalifikační zkoušky., Pracovník bude provádět nedestruktivní kontroly v rámci ČR., Dle potřeby řízení osobního nebo dodávkového vozidla., Dále poždaujeme dobrou zrakovou rozlišitelnost a barvocit (možno i s brýlemi), Nevhodné pro osoby s kardiostimulátorem - práce s přístroji, které generují magnetické pole., První kontakt na e-mail: technotest@technotest.cz. Pracoviště: Technotest s.r.o. - provozovna, Alešova, č.p. 2377, 678 01 Blansko 1. Informace: Radek Čupr, . Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 30 000 Kč Stavební a provozní elektrikáři elektromontér pro zahraniční montáže. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou., vyučení v oboru , " ochota cestovat - převážně Německo, Švédsko, " výhodou znalost NJ, AJ, ne však podmínkou, Nabízíme:, nadstandardní finanční ohodnocení 30 000 - 50 000,-, možnost kariérního růstu, výuku jazyků a další odborné vzdělávání, dlouhodobý pracovní úvazek, " zázemí rodinné avšak silné stabilní společnosti s tradicí, kontakt: k.boreckova@edbelectro.cz, Tel.: 608 658 822. Pracoviště: Edb electro services s.r.o. - kancelář boskovice, Kpt. Jaroše, č.p. 101, 680 01 Boskovice. Informace: Kateřina Borečková, +420 608 658 822.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Reprezentant ve futsalu Radim Záruba.

Kanonýrům fotbalových soutěží kralují futsalový reprezentant nebo policista

Z vítězství 5:4 na hřišti Blanenska se v sedmém kole radovalo Brno.

Brno dokonalo parádní obrat na hřišti lídra soutěže. V penaltovém rozstřelu

Gurmánské lahůdky k fotbalovým derniérám? V Bystrci třeba grilovaný bůček

Jižní Morava /GASTROTIPY NA ZÁPASY/ – Pro mnohé fanoušky patří k fotbalu, stejně jako góly a ofsajdy, dobré jídlo a pivo. Na stadionech po celém kraji je nabízí kluby v hospodách přímo ve fotbalovém areálu. Deník Rovnost proto přináší tipy na občerstvení při nejbližších fotbalových zápasech. 

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT