I pro zkušeného ultra běžce, který běžně zvládá více než sto kilometrů dlouhé tratě, byl sedmidenní závod tvrdým oříškem. „Tělo se muselo nejdřív dostat do módu, ve kterém zvládalo každý den regenerovat. Muselo přepínat mezi odpočinkem a další etapou, což bylo náročné,“ hodnotí svoji premiéru Hének, který mezi jednotlivými závody odpočíval v ledové vodě. „Ta spolu s protahováním nohy pořádně prokrví. Nejdůležitější je ale určitě spánek, bez toho to nejde“ dodává třiatřicetiletý běžec.

Největší krizí si prošel hned na začátku týdne, kdy panovala velká tepla a tělo ještě nebylo na každodenní zátěž zvyklé. „Hned po první etapě mě rozbolely nohy, v tu chvíli mi došlo, že to bude opravdu náročné. Na konci týdne už se mi ale běželo lépe. V pořadí jsem měl náskok, takže už jsem nebyl pod takovým tlakem a závod jsem si užíval i přesto, že jsem měl unavené nohy a do kopců jsem byl slabý,“ líčí vítěz závodu, který celkových 301 kilometrů zdolal za 23 hodin a 48 minut.

Neoficiální generálku na Moravský ultramaraton si Hének vyzkoušel už minulý rok, když se během první vlny koronaviru rozhodl, že v jednom týdnu zaběhne sedm maratonů. Další větší přípravu mu však pandemie překazila. „Původně jsem běhal do práce a z práce, ale v uplynulém roce jsem pracoval doma, takže jsem si musel najít jinou motivaci k tréninku. Během zimy se mi ale naštěstí podařilo naběhat dlouhé kilometry a získat tak řádnou vytrvalost, která je pro takový závod nejdůležitější,“ vysvětluje.

Lídrem Blanska bude Tomáš Machálek (na snímku v bílém dresu)
Šance pro „odpadlíky“. Blansko loví ve Zbrojovce i Líšni, vůdcem bude profík

Zaměstnání šlo druhý červencový týden stranou a na Hénka spolu s jeho ženou čekala nevšední dovolená, na kterou budou dlouho vzpomínat. „Děti jsme udali na prázdniny k prarodičům, abychom měli doma klid, a udělali jsme si z toho s manželkou aktivní dovolenou. Ta pro nás nakonec pro oba dopadla velmi úspěšně,“ povídá Hének, jehož manželka Alena zase ovládla mini verzi závodu, kde běžci během jednoho týdne zdolají maratony tři.

Přesto, že už má na kontě vítězství takových závodů, jako je například Jesenická či Pražská stovka, ve svých ambicích do budoucna rozhodně nepolevuje. V plánu má například horský ultramaraton v Alpách. „Kratší závody, které jsou hlavně o intenzitě a rychlosti, si také rád zaběhnu, ale ultramaraton má v sobě trošku jiné kouzlo. Člověk běží celou dobu v komfortní vytrvalosti a závod se láme až později. Vyhrává ten, kdo vydrží běžet v určitém tempu nejdéle, a to mi vyhovuje,“ říká rodák z Jeseníků.

ELIŠKA NOVÁKOVÁ