Pro dvacetiletou atletku z Bořitova na Blanensku však nešlo o poklidnou cestu za dobrým výsledkem. Z kvalifikace postoupila až jako poslední, ve finále se trápila s laťkou ve výšce 187 centimetrů. „První dva pokusy spadly tak tak. Byla jsem nervózní. Kdybych ji neskočila, byla bych třináctá, což už by takový úspěch nebyl. Doufali jsme s trenérem v nejlepší desítku,“ prozradila.

Euforie ze skoku dovedla Hrubou do útrob stadionu. „Trenér mi říkal, ať se uvolním. Když člověk trefí poslední pokus, je velká pravděpodobnost, že další nedá napoprvé,“ vzpomíná.

Příčka 191 centimetrů už však nevzdorovala. První podařený pokus Hrubé zajistil v souboji s dalšími třemi skokankami, které ji překonaly až na druhý nebo třetí pokus, šesté místo. Mohla skončit ještě výš, laťku jeden centimetr pod osobním maximem ale nezdolala.

K jejímu překvapení jí kromě rodiny podporoval i otec kamarádky Lenky Rudové a trenér USK Praha Jan Ruda s dětmi, které do Berlína doprovázel. „Potěšilo mě to. Padesát dětí skandovalo moje jméno, což bylo krásné,“ básnila atletka.

Navštívit je nestihla, proto muselo stačit jen zamávání z plochy. „Musela jsem do televize,“ vysvětlila.

Nejen rodina a trenéři ji na stadionu fandili. Hrubá posilu našla i mezi sportovci. Pokoj sdílela se sprinterkou Klárou Seidlovou, která s ostatními mladými atletkami fandila na finále přímo v hledišti nad Pogánym. „Byly jsme parta holek, navzájem se podporovaly. Bavily jsme se spíš s těmi mladšími, potkáváme se spolu už od juniorských kategorií. Úspěch jsme oslavily na závěrečné párty,“ vzpomíná členka pražského Univerzitního sportovního klubu.

Nyní bude rozebírat skoky a připravovat se na další sezonu. „Čeká nás mistrovství Evropy do dvaadvaceti let, univerziáda a mistrovství světa. Chci stabilizovat výkon a posouvat se fyzicky a psychicky,“ načrtla budoucí práci s koučem Pogánym, který loni vystřídal na místě trenéra bývalou výškařku Alenu Nezdařilovou.

Olympiádu v Tokiu nevylučuje, změnil se ale způsob kvalifikace. „Už příští rok se budu snažit získávat body do celkového hodnocení, abych se kvalifikovala. Předtím stačilo skočit limit daný rok, teď to bude podle počtu bodů v nadcházejících dvou letech,“ dodala Hrubá.

LUCIE PINKOVÁ