Český pohár začíná první říjnovou neděli na Punkvě a končí první dubnovou neděli v Nové Pace. Tam také otužilci zakončili v lomu Rumchalpa letošní úspěšnou sezonu, která zahrnovala 23 závodů po celé republice. Plavalo se v Plzni, Jablonci, Olomouci, Prostějově, Břeclavi a na dalších místech. I do otužileckého plavání pronikla sportovní soutěž, od začátku devadesátých let už se plave i na čas.

„Soutěžilo se už od sedmdesátých let. Ale tenkrát to bylo mistrovství republiky a nebodovalo se takovým způsobem jako dnes. Za uplavanou trať byl stejný počet bodů pro všechny bez ohledu na pořadí. Nesoutěžilo se. A to bylo spravedlivé, protože ten poslední je zase ve vodě nejdéle," vysvětluje Dzuba, který prošel křtem v roce 1977.

Dnes je to jinak, získávají se body podle pořadí. Záleží na umístění. Tím pádem může dojít k tomu, že plavec na delší silněji obsazené trati může mít méně bodů než horší plavec na kratší trase, kterou plave méně lidí. „Dřív jsme se nehonili, ale otužovali jsme se," vzpomíná Andrej Dzuba.

Brněnský oddíl má v současnosti 78 členů a jedenáct hostujících plavců. Z Blanenska patří do Fidesu Helena a Dalimil Markovi z Blanska, Marcela a Lubomír Pelikánovi z Černé Hory, Pavel Mikulášek a Andrej Dzuba a další příležitostní plavci. V lomu v Šošůvce první dubnový víkend zakončili otužilecký rok. „Sešli jsme se, zaplavali si, vyfotili se s pohárem, udělali oheň a opekli buřty," komentuje poslední „studené" koupání Dzuba, který patřil také k výborným běžcům.

A jaká byla letošní sezona? Nezvykle teplá a bez sněhu. „Zima nebyla nic moc, ale pro nás je to celkem příjemné. Když je ledová voda, jeden dva stupně, venku mrzne, tak pak to někdy až bolí, zima zalézá za nehty, člověk je ztuhlý, třese se. Když hodně prochladne, pak to opravdu bolí. A pokud někdo přecení svou kondici a je déle ve vodě, po vylezení ven ztrácí rovnováhu, motá se," vysvětluje Dzuba a pochvaluje si, že tento rok mohli po odplavání otužilci klidně ještě chodit mokří po břehu. „Je to pohoda, ale zase když je led a tvrdší podmínky, tak si to taky vychutnáme. Šestkrát mám na diplomu nulu. Dřív bývaly větší mrazy," poznamenává.

Podle teploty vody jsou určené i limity, jak dlouhou dobu můžou pobýt otužilci ve vodě. Pod 8 °C je limit 22 minut. „Já plavu dost pomalu, někdy využívám proudu. Takže ve stojící vodě volím spíš pět set metrů. Ale třeba v Praze ve Vltavě byl proud, takže jsem plaval kilometr," odhaluje taktiku Dzuba. Podle něj je otužování pro všechny, stačí pozvolna začít, třeba sprchováním ve studené vodě. V oddíle jsou zastoupeny všechny generace, zájem je i mezi mladými. Mladší kategorie mají akorát kratší tratě.

Otužilcům skončila oficiálně sezona, ale na suchu určitě nebudou. „Ti kluci, co dobře plavou, začínají už letní maratony. Já v létě plavu málo, prsa jsem se učil až před několika lety. A v říjnu už zase začíná sezona," zmiňuje Dzuba. A přidává radu pro ty, kterým se zdají letní koupaliště příliš teplá. „V létě, když sluníčko zaleze, tak většina lidí leze z vody. A to je chvíle, kdy si jdu zaplavat, nemám moc rád přeplněné pláže," dodává.