Čtrnáctiletá Sotáková totiž vítězila nejen na závodech, kde se mimo nůše medailí několikrát zapsala do atletických tabulek, ale i v anketách. V prosinci převzala ocenění nejlepší atletka v kategorii starších žákyň Jihomoravského kraje. V internetovém hlasování Blanenského Deníku pak vzápětí zvítězila strhujícím finišem v anketě Sportovec měsíce prosince. „Ve víceboji mám stále velké mezery,“ říká Sotáková, kterou příští týden čeká mistrovství republiky ve víceboji.

Výkony na atletickém ovále vás katapultovaly na první místo ankety Blanenského Deníku Sportovec měsíce prosince …
Já myslela, že vyhráli hokejisti (smích). Tak to je překvapení a radost. Díky za hlasy.

Sledovala jste anketu? Komu šel váš hlas?
Ze začátku jsem hlasování sledovala, pak už moc ne. Já hlasovala pro šachistu Masáka. Byl takovej sympatickej.

Jedním z vašich předsezónních cílů bylo pokoření hranice čtyřiceti vteřin na třístovce. Venku jste se dostala na 40,85, v hale potom na 42,85. Je to stále ještě docela dost velké sousto …
Venku bych se pod čtyřicet vteřin chtěla moc dostat. Myslím, že je reálné během roku čtyřicítku zlomit. V hale už asi ne. Když se mi zde podaří zaběhnout časy kolem 41,50, budu spokojená.

Dlouhodobě nejste spokojená s překážkami. Další se svojí parádní disciplínou. Bojujete s náběhem. Zlepšila jste se?
Už jsem na překážkách o trošku lepší, ale stále je co zlepšovat. Zásadní problém je pro mě start. Neumím startovat. Reakce je pomalá. Přes podzim a zimu jsme na překážkách dost mákli a první výsledky už napověděly, že práce nebyla zbytečná.

V letošní sezoně jste se mimo běhů chtěla opřít také do víceboje. Stále to platí?
Určitě. Víceboji chci dát letos mnohem víc. Jeden ostrý už mám za sebou. Pořád mám velké mezery. Za týden půjdu víceboj na mistrovství republiky. Chci uspět.

Kterou z disciplín víceboje moc nemusíte?
Dřív mě moc nebavila výška. Teď už jsme ji docela vyskákali, takže už mě zase začíná zajímat. Pak asi oštěp. Ten je naštěstí jenom při sedmiboji venku (úsměv). V mém podání je opravdu katastrofa. Peru se s technikou.

První letoštní pětiboj vám vyšel náramně. 3 095 bodů, suverénní vítězstvím na mistrovství Moravy a Slezska. Navíc nový osobní rekord …
Olomoucký závod se mi povedl. I když se spoustou věcí jsem nebyla spokojená. Navíc přišlo zranění. Hned ve druhé disciplíně, výšce, jsem při odrazu podklouzla a natáhla si vazy v kotníku a kyčli. Takže ani následně koule nebyla ideální, dálku jsme skákala z druhé nohy. Osmistovka byla pomalá.

Přesto jste si vytvořila osobní rekord a vylepšila svá maxima ve výšce a kouli …
Výšku jsem i přes tu nohu zvládla. Nakonec 153 cm. Nádhernej osobák. No a koule se taky celkem povedla. Já už na škole hodila k deseti metrům. Teď to byl takový zajišťovák z místa. Na první pokus. Noha bolela a já nemohla jít naplno.

To si musí Sotáková natáhnout vazy, aby si vylepšila rekordy?
Asi jo (smích).

Nechtěla jste závod vzdát?
Závod byl rozjetý dobře. Bylo mně to blbý vzdát. Tak jsem se zapřela a dojela do konce.

Neohrozí zranění start na mistrovství republiky?
Měla jsem teď volnější týden. Noha vypadá v pohodě.

Ve škole se rozdávalo vysvědčení. Jak by vypadalo vaše atletické?
Třístovku a tréninkovou morálku bych dala asi za jedna. Hladkou šedesátku a víceboj bych viděla na dvojku. No a překážky? Trojka.

Zimní sezona je v plném proudu. Tréninkové podmínky ale nejsou pro atlety na Blanensku právě ideální …
Já si nestěžuji. Je pravda, že atletickou halu s oválem nemáme. Trénujeme na zimním stadionu, kde nám vychází maximálně vstříc. Někomu se to může zdát legrační, že trénujeme na chodbě. Ale ta má přes šedesát metrů. Dá se zde dost natrénovat. Na výkonech je to znát. Oproti tělocvičně k nezaplacení.

Jak jste „přežila“ Vánoce? Cukroví, salát, televize. Nepřibylo nějaké kilo navíc?
Já přes Vánoce naopak zhubla (úsměv). Já se stejně u televize moc neválím.

O víkendu vás čeká mistrovství Moravy a Slezska. V jakých disciplínách se představíte?
Poběžím třístovku a stopadesátku. Loni jsem zde byla dvakrát třetí. Na třístovku si docela věřím.

Za další týden je na programu mistrovství republiky ve vícebojích…
Zde bude velká konkurence. Pět šest holek se může dostat přes tři tisíce bodů. Hodně bude záležet na momentálním rozpoložení a formě. Dost bodů se dá nabrat na dálce. Musím se do ní ale trefit. Důležitá pro mě osobně bude i výška. V létě jsem na republice při ní zazmatkovala. Musím se víc uvolnit a jít ji víc v klidu.

JANA SOTÁKOVÁ * 1993
ATLETIKA
1. místo – mistrovství ČR, letní olympiáda dětí a mládeže, mistrovství Moravy a Slezska (vše na 300 m), halové mistrovství Moravy a Slezska (60 m překážky), mezistátní utkání Česko-Slovensko (štafeta 3 x 300 m), mezinárodní závody EKAG v Brně (300 m a dálka)
2. místo – halové mistrovství Moravy a Slezská (pětiboj), letní olympiáda dětí a mládeže (štafeta 4 x 60 m)
Pětiboj - 3 095 bodů - 2. místo v atletických tabulkách ČR st. žákyně)
Nejlepší čas loňského roku v žákovské kategorii na 300 m výkonem 40,85 (19. čas v historických atletických tabulkách ČR a ČSSR).
Jana Sotáková současně drží ve své kategorii několik atletických rekordů okresu Blansko.