Trať dlouhou 10,5 km zdolal čtyřicetiletý borec v úctyhodném čase 36:52 minut s náskokem více jak půl minuty na druhého Jana Kohuta z Blanska. „Trať pohodová, líbila se mi, běželo se mi dnes dobře a jsem rád, že to vyšlo,“ svěřil se po doběhu spokojený Orálek. Mezi ženami byla absolutně nejrychlejší v čase 44:31 minut další favoritka – Ivana Martincová (AC Moravská Slavia).

Stovky běžců

Organizátorům závodu se podařilo přilákat na start skoro pětistovku běžců všech věkových kategorií. Početně převážili HOBBY běžci a děti, což do puntíku naplnilo přání pořadatelů: zapojit co nejvíce lidí do aktivního pohybu.

Akci odstartovaly na boskovickém náměstí dopolední dětské běhy. Není určitě bez zajímavosti četnost startovního pole byla v Boskovicích ve srovnání se závody Brněnského běžeckého poháru více jak dvojnásobná. První skutečný vrchol dne znamenal popolední HOBBY běh pro zdraví. Sedmdesátku nadšenců povzbuzovala početná divácká kulisa..

Více jako sto padesát borců a borek pak výstřelem startovací pistole vypustila na trať hlavního závodu bývalá olympionička, běžkyně – sprinterka, Olga Oldřichová-Šicnerová. „Já jsem dlouhé tratě nikdy neběhala. Byla jsem sprinterka a ani v pozdějším věku mě nikdy vytrvalecké tratě nijak neoslovily. Zde jsem ráda podpořila tuto akci, protože aktivním sportem by měl žít v rámci možností každý,“ glosovala šestá žena na 100m z olympijských her 1948 v Londýně. Na desítku se vydalo dvanáct kategorií: dorostenci počínaje a veterány nad 60 let konče. I zde osvědčili pořadatelé cit pro věc. Úvod a závěr okruhu vedl ulicemi města a běžci tak mohli být neustále povzbuzováni diváky. Střední pasáž tratě vedla lesem na Westernovým městečkem a rozkvetlými stráněmi pod střelnicí až do zpět údolí říčky Bělé.

V čele s bikery

Netradiční, ale sympatické bylo i to, že čelo pole běžců vedli po trati v terénu cyklisté, stejně tak dva cyklisté doprovázeli a povzbuzovali konec startovního pole. „Dva bikeři ve žlutých dresech před námi byli v pohodě. Jeli na dohled v dostatečné vzdálenosti před námi, opravdu nás vedli. Nemusel jsem si nijak moc hlídat, kudy běžet, jen jsem koukal po nich. Byl to dobrý nápad,“ reagoval vítězný Dan Orálek na otázku, zda jeho tempu cyklisté-vodiči stačili.

V mládežnických kategoriích se na velké trati dokázali prosadit cyklisté benešovského Moravce. Pro prvenství si doběhli juniorka Eva Zemánková a dorostenci Jakub Šafář a Tereza Tlamková. „Porazil jsem Mildu Bayera“, zářil v cíli štěstím dorostenec Šafář, který o 47 let staršího běžeckého nestora (ve své kategorii si doběhl pro stříbro) udolal o jedenáct vteřin.

Mezi juniory se z vítězství mohl radovat zkušený Vojtěch Grün z Okrouhlé. Vítězové hlavních kategorií se stali mezi ženami Lenka Jiříčková (AHA Vyškov) a Jan Kohut (Blansko). Vydařený sportovní den okořenil v závěru decibely zpěvák Kamil Střihavka se svou kapelou. Pořadatelům vyšlo prakticky všechno a běžci se tak mohou těšit na druhý ročník velkolepého podniku.

PETR KOUDELKA

Dívky 7–9 let: 1. Vorlová (Boskovice)… Chlapci 7–9 let: 1. Osolsobě Jiří (AHA Vyškov), 2. Stloukal (Blansko).. Ml. Žákyně: 1. Floriánová (Brno), 2. Šafářová (MORAVEC)… Ml. žáci: 1. Stara (Okrouhlá), 2. Osolsobě Jan (AHA Vyškov), 3. Zamazal (ZŠ Dvorská Blansko)… St. žákyně: 1. Tlamková Anna (MORAVEC), 2. Klusáčková (Boskovice), 3. Hříbalová (Boskovice)… Starší žáci: 1. Konečný, 2. Klusáček (oba Boskovice), 3. Kolář (MORAVEC)… Dorostenci: 1. Šafář (MORAVEC), 2. Staněk, 3. Různar (oba Boskovice)… Dorostenky: 1. Tlamková Tereza (MORAVEC), 2. Klepalová (Blansko), 3. Havelková (Boskovice)… Juniorky: 1. Zemánková (MORAVEC), 2. Navrátilová (Rájec-Jestřebí), 3. Tesařová (Boskovice)… Junioři: 1. Grün (Okrouhlá), 2. Klíč (Boskovice), 3. Parák (MORAVEC)… Ženy nad 60 let: 1. Dvořáčková (Brno)… Ženy 50–59 let: 1. Slavíčková (Brno)… Ženy 40–49 let: 1. Martincová (Moravská Slavia)… Ženy: 1. Jiříčková (AHA Vyškov), 2. Barešová (Kunštát), 3. Bérešová (Bratislava) Muži nad 60 let: 1. Heberland (Sokol Brno), 2. Bayer (ASK Blansko)…Muži 50–59 let: 1. Zoubek (Vanovice)…Muži 40–49 let: 1. Orálek (Moravská Slavia) – celkový vítěz, 2. Videman (Kunštát), 3. Dvořák (Boskovice)…Muži: 1. Kohut (Blansko), 2. Chlup (Boskovice), 3. Pukl (UNI Brno)