Třísetkilometrový běh zvládl v čase 25 hodin, 45 minut a 56 sekund s drtivým náskokem před druhým Jiřím Bezroukem. Sedmidenní závod se běžel po dvacáté a v rekordním počtu. „Zúčastnilo se rekordní 69 startujících, přičemž všech sedm etap v letošních tropických podmínkách dokončilo devatenáct ultramaratonců. Obě čísla znamenají padesátiprocentní nárůst oproti loňskému ročníku," pochvaloval si Jiří Bezrouk z pořadatelské­ho týmu.

Ze zahraničí přijelo jedenáct sportovců, stejně bylo i žen. Běželo se přes Blanensko a Tišnovsko, etapy startovaly v Lomnici, Boskovicích, Olešnici, Tišnově, Vranově a Bystřici. „Líbí se mi, že přijelo tolik lidí, doufám, že tento trend bude pokračovat. Příjemně mě překvapilo i to, že trasu zvládli běžci, kteří se účastnili poprvé," těšilo Orálka.

Časy byly tentokrát o něco pomalejší. „Mělo na ně vliv vedro i to, že jsme trochu prodloužili jednotlivé trasy," vysvětlil Orálek. Ten byl rád, že se na trati skoro nepotkal s bouřkami, které o víkendu narušily sportovní i kulturní akce na Blanensku.

Mezi ženami zvládla sedm maratonů za sebou nejlépe Kristýna Hájková v čase 36 hodin, 56 minut. Zkrácenou tříetapovou verzi v délce 129 kilometrů vyhrál Tomáš Dittrich a Zdeňka Komárková. „Nejstaršími účastníky, kteří absolvovali všech sedm etap, byli dvaasedmdesátiletá Sigrid Eicherová z Německa a jednasedmdesá­tiletý Josef Holý," doplnil obdivuhodné statistiky Bezrouk.

Ultramaratonci si nestačí ani vydechnout, už v sobotu se běží z Olešnice další závod. Tentokrát pro opravdové šílence. Transmoravský masochistický terénní běh v délce 100 mil Na trať se vybíhá se ve dvě hodiny ráno. A ani tady nebude chybět dvaačtyřicetiletý Orálek. „Doufám, že si za ten týden odpočinu, budu trochu míň běhat," směje se brněnský běžec. Týden po stomílovém závodu odjíždí do Kladna na mistrovství republiky v běhu na čtyřiadvacet hodin.

Moravský ulttramaraton 2012 – sedm maratonů v sedmi po sobě jdoucích dnech (301 km)

20. ročník

Daniel Orálek (*1970) – 25:45:56Jiří Bezrouk (*1962)Ondřej Strnad (*1980)ženy

Kristýna Hájková (*1984) – 36:56:42Martina Němečková (*1965)Pavlína Dušková (*1981)Zkrácená tříetapová verze (129 km)

1. Tomáš Dittrich (*1968) – 14:38:42

ženy

1. Zdeňka Komárková (*1974) – 15:21:11.