V neděli se dá do pohybu největší sportovní akce pro mládež v regionu. Bezmála tři desítky základních škol na Blanensku vyšlou do boje o sady blyštivých olympijských „placek“ více než osm stovek sportovců. Žáků druhého stupně. Zapálení olympijského ohně a defilé jednotlivých výprav jsou prvními chody pestrého olympijského menu. Neděle. Sedm hodin večer. „Jenom, aby vydrželo počasí,“ přeje si šéf realizačního týmu Dušan Krumnikl, který hrám velí.

Medaile v literární a výtvarné soutěži

První olympijské medaile však poputují na krk těch nejlepších ještě před začátkem her. V sobotu večer budou totiž v sále blanenského kina oceněni žáci, kteří se zapojili do výtvarné a literární soutěže. Ty jsou nedílnou součástí celého sportovního projektu. Literární i výtvarná soutěž měly společné téma, které je nasnadě. Sport. Namátkou některá z témat. Můj největší sportovní zážitek. Sportovní disciplína mé fantazie. Sportovní areál snů. Oceněné literární a výtvarné práce budou vystaveny v prostorách vestibulu blanenského kinosálu.
Nedělní podvečer pak bude patřit již slavnostnímu ceremoniálu. Účast přislíbili zástupci vedení Města Blanska, hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek, ředitel Krajského úřadu Jihomoravského kraje Jiří Crha, starostové obcí, jejichž školy se zapojí do soutěžního kolotoče. Program zahájení her na stadionu ASK Blansko je věru pestrý. Nástup a defilé výprav jednotlivých škol, vzlet horkovzdušného balonu, pódiové skladby, ohňostroj. Koncert bigbítové kapely.
Organizaci celých her vzaly na svá bedra blanenské základní školy Dvorská, TGM, Salmova a Erbenova. Každá z nich má rozdělené jednotlivé disciplíny a jejich organizaci. „Oproti loňské olympiádě prvního stupně máme letos více disciplín a sportovišť. Na přípravě olympiády pracujeme již od září,“ podotkl Dušan Krumnikl ze základní školy Dvorská.
Na finální přípravě jednotlivých sportovišť se podíleli i samotní školáci. „Sekala se tráva. Smýčila se tribuna na stadionu a spousta drobných prací v areálu. Jednotlivé školy se tady celý týden střídaly na brigádách. Jejich pomoc nám velmi pomohla,“ řekl správce blanenského atletického stadionu Karel Ťoupek.
O medaile se budou sportovci ze základních škol prát po tři dny. Počínaje pondělím se rozběhnou jednotlivé disciplíny olympijského mumraje. Většinu soutěžních disciplín pojme atletický stadion ASK a jeho přilehlá sportoviště. O zbytek se postarají tělocvičny blanenských základních škol, sportovní hala a herna stolního tenisu ČKD, Bowlingové a Squashové centrum.
„Plavecké disciplíny jsme museli přesunout z důvodu oprav a rekonstrukcí krytých lázní do venkovního bazénu blanenského Aquaparku,“ poznamenal Krumnikl.

Soutěžit budou i postižení

Mimo žáky základních škol pojme olympijská vřava i zhruba dvacítku sportovců denního stacionáře domova Olga. Ten poskytuje péči lidem s mentálním či kombinovaným postižením. Olympionici z Olgy vyzkoušejí skok do dálky, hod míčkem a běh. I oni v regulérním boji o cenné kovy.
Předávání medailí nejlepším sportovcům se při každodenních vyhlašování vítězů ujme řada zajímavých osobností.Na to pondělní by měla večer přijet bývalá česká reprezentantka v trojskoku Šárka Kašpárková. Poslední den her bude pak medaile předávat dvojice reprezentantů v kolové Pavel Šmíd a Jiří Böhm. „Na olympiádu se už těším. Téhle sportovní myšlence fandím. Chci přijet o něco dříve, abych stihl ještě zhlédnout pár disciplín. Nejvíce mě baví dlouhé běhy,“ poznamenal s úsměvem Jiří Böhm. Hry také navštíví členové Olympijského klubu a generální sekretář ČSTV Jan Boháč.Ve hře je ještě jméno lyžaře Ondřeje Banka. „Ještě to není jisté,“ řekl jeden z členů realizačního týmu blanenské olympiády Radek Šinkora.