Dětem energii nesebralo ani náladové počasí. Celá akce nabývá rok od roku masovějších rozměrů, pořadatelé tentokrát neměli problémy ani se sponzory.
Pět spojených barevných kruhů. Hořící pochodeň zapalující oheň. Olympijské symboly. Velká akce, tahle ta olympiáda. Stamiliony lidí po světě sledují celý tento sportovní mumraj. Myšlenka a duch olympijských her však tkví i v akcích a sportovních podnicích mnohem menšího významu. Třeba i ve školních olympiádách dětí, které pořádají na svých sportovištích základní školy po celé republice.
Velké Opatovice jsou s dětskou olympiádou spojeny již devět let. „Velmi nás oslovily olympiády dětí a mládeže ve Sloupu. Rozhodli jsme, že něco podobného uděláme pro naše prvňáčky,“ poznamenal Vlastimil Slepánek, učitel na základní škole ve Velkých Opatovicích. Byl to právě on kdo stál u zrodu místní tradice. U olympiády prvních tříd.
„Olympiáda byla původně určena pro základní školy z Blanenska, ale poslední roky k nám jezdí i děti z Protivanova, Jevíčka, Horního Štěpánova,“ liboval si organizátor středeční akce Vlastimil Slepánek. Letošní olympiáda byla v pořadí již devátou.

Zájem mají žáci i sponzoři

„Rok od roku se nám daří lépe. Zájem škol je obrovský. S přípravou akce máme sice spoustu práce, ale nakonec to stojí za to. Jinak bychom to přece nedělali,“ podotkl s úsměvem Slepánek, kterého potěšil zájem veřejnosti o tuto akci. „Sehnat sponzory bývá největší problém, ale letos si nemůžeme stěžovat. Sponzoři se vytáhli. Na děti čekají zajímavé ceny. Chtěl bych poděkovat také městskému úřadu ve Velkých Opatovicích, který se na celé akci také výrazně podílel,“ dodal Slepánek.
Ve startovním poli figurovalo letos více než dvacet družstev ze základních škol a téměř dvě stovky malých atletů.
Růžové dresy Žďárné se mísily se zelenočervenými Lipůvky, támhle si zavazuje botu klučík v bílo modrém dresu Protivanova. Běh na čtyři sta metrů, skok z místa, hod kriketovým míčkem a sprint na padesát metrů. Toť menu, které čekalo na všechny malé atlety. „Nejvíc se těším na ten dlouhý běh. Házet míčkem mě moc nebaví,“ řekla s úsměvem Katka Hulalová ze základní školy Erbenova v Blansku.

Děti neodradil ani déšť

Prvních šest míst v každé disciplíně i kategorii bylo bodově ohodnoceno. Závodníci, kteří absolvovali všechny uvedené disciplíny, byli zařazeni do atletického čtyřboje. Na základě součtu bodů všech závodníků každé školy bylo provedeno celkové hodnocení škol.
Soutěžní zápolení přerušila na dopoledne chvíli dešťová přeháňka. Ale nikomu to nevzalo chuť do dalších bojů. „Že prší, nevadí. Už se moc těším, jak poběžím ten krátký závod,“ říká drobný klučík ve žluté pláštěnce a neúnavně cvičí rychlé starty. Musí přece porazit Dominika ze sousední třídy.
Také na stanovišti skoku do dálky je veselo. Caparti skáčou o sto šest. Písek až za ušima. „Děti berou závody hodně vážně. Snaží se. Je to velká legrace, všichni se baví, podotkl Jan Poliačik, který bdí nad regulérností skoku dalekého z místa.
Z mokré trávy vše pozoruje plyšový pes Tom. Maskot družstva dětí ze základní školy Knínice. Kdo má za sebou již všechny disciplíny stojí frontu ve školním bufetu na lízátko nebo párek v rohlíku.

Olympijský výbor vyslal zástupce

„Nejvíce mne zaujala síla tohohle projektu. Vemte si, že svá družstva sem vyslalo přes dvacet základních škol. To je prostě super. A příští rok věřím, že jich přijede ještě více. Podpora sportu u těch nejmenších, je velmi důležitá.“ liboval si v průběhu her Josef Blecha, člen komise Českého olympijského výboru. Čestný host celé akce ve Vekých Opatovicích.