O tom, kdo setrvá v nejvyšší české baseballové soutěži, se začalo rozhodovat právě od pátku. Extraligové týmy ze sedmého až desátého místa se utkají s nejlepšími čtyřmi celky první ligy o čtyři postupová místa. Kromě blanenské Olympie tak o setrvání v soutěži bojují Technika Brno, Nuclears Třebíč, SaBaT Praha, Blesk Jablonec, Sokol Hluboká, Klasik Frýdek-Místek a Pelikans Bučovice.

Za Olympii se v úvodním duelu na kopci představil Jakub Kostka, za hosty začal nadhazovat Lukáš Pacal. Hned v úvodu se projevila šikovnost hostujících pálkařů. V prvních dvou směnách se jim podařily pěkné odpaly, ze kterých dokázali devětkrát skórovat. „Kostkovo nadhazování nám vyloženě sedlo, naši pálkaři na něm udělali devět bodů,“ pochvaloval si úvod utkání hostující trenér Jan Urbánek.

Na protější straně naopak panovalo zklamání. „Jestli nadhazovači nedokážou dát balon tam, kam potřebujeme, tak to takhle dopadá. Protivník má šikovné pálkaře a ti takové nadhozy na rozdíl od nás zužitkují,“ zhodnotil výkon domácí kouč Ivo Kučera.

Tabulka nadstavby:
SaBaT 2 0
Nuclears 2 0
Klasik 0 0
Pelikans 0 0
Blesk 1 1
Hluboká 1 1
Olympia 0 2
Technika 0 2
Pozn. Za názvem týmu jsou výhry a prohry.

Na rychlý nástup Nuclears zareagovali domácí změnou, na kopec se postavil David Farkaš. „První tři směny byly hodně divoké, kluci z Třebíče hodně pálili, dařilo se jim odpalovat mezi nás a s tím jsme měli dost velké problémy. Bylo z toho po prvních třech směnách hodně bodů pro ně,“ okomentoval úvod utkání domácí nadhazovač Farkaš.

Ten hostující tlak zabrzdil. „Od nástupu Farkaše, který házel rychlejší nadhozy, už jsme se nedokázali prosadit a po zbytek utkání jsme těžili z úvodu zápasu,“ glosoval výkon domácího nadhazovače hostující lodivod.

Nuclears od drtivého úvodu pak již neskórovali. Domácím se v dalších dvou směnách podařilo naplnit mety, skórovat se jim však povedlo až v té poslední, kdy třemi doběhy korigovali skóre na konečných 4:10.

Podobný průběh měla i sobotní odveta. Třebíč nasázela jen za první směnu Blansku devět bodů a bylo hotovo. Šikovné pálkaře Nuclears nedokázal zastavit ani Štěpán Havlíček, jenž se vrátil do sestavy po zranění ruky. Blansko padlo 0:15.

Další těžké utkání v nadstavbě čeká Blansko v pátek. Na Strawberry Field se představí SaBaT Praha, který si dokázal v prvních dvou zápasech poradit dvakrát s Technikou Brno 7:4 a 6:4 a je na čele nadstavbové tabulky.

Olympia však několikrát v sezoně ukázala, že dokáže porazit i velmi silné soupeře, takže boj o záchranu je otevřený.

TOMÁŠ SRNSKÝ