První ročník silového víceboje hasičů Olé Firefighter odstartoval v sobotu. Jak jinak než za tropického vedra, které vládne v posledních týdnech. Na start se mohli postavit kromě hasičů i lidé z publika. „Zima mi teda rozhodně nebyla," smála se v cíli Jana Kašpárková z Halenkovic.

Před olešnickou hasičárnou se totiž závodilo v plné polní. S helmou, třívrstvým zásahovým oblekem a dýchacím přístrojem. O železného hasiče si to rozdalo dvacet mužů. Ve dvou kategoriích. Do čtyřiceti a nad čtyřicet let.

Těžká figurína

A také pět žen. Ty měly oproti mužům o něco lehčí trať. „Podobnou soutěž pořádáme poprvé, tak jsme pořádně nevěděli jak trať udělat. Teď jsem zjistil i sám na sobě, že jsme ji postavili pořádně obtížnou," oddechoval po doběhu hlavní organizátor závodu Jan Soukal z SDH Olešnice.

Hasiči na trati například přenášeli osmdesát kilogramů těžkou figurínu nebo převraceli stodvacetikilo­gramovou pneumatiku. „To radši zkoušet nebudu, abych si nenadělal do kalhot," vtipkoval jeden z přihlížejících diváků u tohoto stanoviště.

Řada závodníků měla problémy u překonání bariéry. Zatímco ženy ji měly vysokou necelý metr, muži přelézali přes dvoumetrovou překážku. Jako nejtěžší někteří označili výstup na kopec s hadicemi. Ten byl v závěru závodu. „Mělo to simulovat výstup do třetího patra s hadicemi. Bylo to na konci závodu a dost lidí tam už mlelo z posledního," dodal Soukal. Jeho slova potvrdila i Kašpárková. „Výšlap na kopec byl pro mě nejtěžší. Už jsem fakt nemohla," řekla Kašpárková, která s časem dvě minuty třiačtyřicet vteřin nakonec mezi ženami vyhrála.

Test fyzičky

Kategorii mužů do čtyřiceti let ovládl Tomáš Máca z SDH Brno – Slatina. Ten byl v cíli za dvě minuty a jednačtyřicet vteřin. Mezi veterány vyhrál Jiří Václavek ze Sboru dobrovolných hasičů Menhartice.

Podle Soukala se Olešničtí inspirovali u podobných akcí na jižní Moravě. A v tradici chtějí pokračovat. „Při ostrých zásazích v terénu potřebujeme dobrou fyzičku. Řadu stanovišť šlo kvůli obtížnosti přirovnat třeba k požáru v domu. Nemůžete třeba otevřít dveře, je potřeba přelézt zídku nebo s vybavením vystoupat do vyšších pater a tak dále. Po podobných silových vícebojích jezdíme na jižní Moravě a Vysočině. Chtěli jsme něco podobného udělat i u nás, snad se to chytí," poznamenal Soukal.

Závod v silovém víceboji mužů, žen a družstev Lysický kabrňák pořádají také lysičtí hasiči v sobotu pátého září na tamním koupališti. Desátého října podobnou akci chystá i hasičský sbor v Doubravici nad Svitavou.