Ráječkovská desítka slaví dvacetiny, tentokrát je ale všechno jinak. Přesunulo se zázemí a kompletně se změnily tratě. „Ten čas strávený na úřadech kvůli uzávěrce kousku silnice jsme chtěli věnovat něčemu smysluplnému," prozradil důvody změn ředitel závodu Zdeněk Přibyl. A novou trasou udělal radost hlavně těm, kteří milují kopce. „Převýšení je přes dvě stě metrů, starší běžci mně budou možná trochu nadávat," přidává s nadsázkou Přibyl.

V Ráječku startuje hlavní kategorie v 11.15 a ženy běží kratší trať než muži. První běh OBL nabídne také možnost zazávodit si dětem. Od devíti od rána se pustí do kratších tratí v ulicích Ráječka od těch nejmladších až po juniory. „Hlavně v mladších žácích a žákyních se projeví silný ročník 2002. Vzhledem k tomu, že jsou to hlavně děti z atletických kroužků, těšíme se, že se s nimi potkáme i na dalších závodech běžecké ligy," přeje si Vrtílka.

Okresní běžecká liga se do nového ročníku nadechla po hektickém podzimu, kdy členové výboru vyzvali ke spolupráci další nadšence z řad běžců. Do týmu přibyli noví lidé, webové stránky poskytnou i v roce 2014 podobný servis jako vloni. Tedy zveřejňování propozic, výsledků i fotografií ze závodů plus další články, které se týkají běhání a životního stylu s ním spojeného.

„U nových spolupracovníků musím vyzdvihnout jejich přístup, nadšení a nasazení, pokud vydrží, nemám o budoucnost soutěže obavy," chválí si posily ředitel OBL Vrtílka.

Termínovka pro letošní rok je zveřejněná. Nově do seriálu patří dva běhy. Veselický Lesempolem, který obkrouží rozhlednu a provede běžce atraktivní krajinou, si už mnozí minulý rok vyzkoušeli, jde o čistokrevný kros. Ze sousedního Vyškovska do OBL zasáhne druhý závod, Nemojská devítka.

„Veselice nabízí neokoukané trasy a krásné výhledy, zavede vás až na lesní pěšiny. Nemojská devítka je experiment, kdy jsme poprvé do běžecké ligy zapojili závod těsně za hranicí okresu. Využili jsme i toho, že je to červencový termín, kdy je v termínovce volněji," přibližuje novinky Vrtílka.

Změna je i v případě nejdelšího běhu. Do Okresní běžecké ligy poslední roky patřila závěrečná etapa Moravského ultramaratonu, letos se bude počítat po dohodě s organizátory 3. etapa, Blanenská. „Na Blanensku má ultramaraton tradici a taky je zde dost běžců na dlouhých tratích. Trasy Moravského ultramaratonu se různě mění, letos odstartuje jedna etapa přímo z Blanska, byla by škoda ji nezařadit do Okresní běžecké ligy," popisuje Milan Daněk, který má Blanenskou etapu na starosti.

Po Ráječku je až do 28. března, kdy se běží Jarní pětka na dráze, pauza. Tu vyplní trénink, přípravy na hlavní sezonu, na webových stránkách pak články, fotografie i diskuze. Potom začne kolotoč závodů, který se zastaví na čísle 28 až na konci prosince.