V hlavním městě Litvy nejprve získal bronz na klasické trati v kategorii do šestnácti let. V tříčlenné štafetě urval stříbro, ale nejlepší výkon si schoval nakonec. „Poslední den byl sprint na 3,3 kilometru přímo v hlavním městě Vilniusu. Zaběhl jsem jej za 12:55 a vyhrál. Byla to neuvěřitelná zkušenost, strašně se mi to líbilo. Tratě byly hodně pěkně postavené,“ popsal Strýček.

Připsal si tak zvlášť nablýskanou premiéru v reprezentaci. „Mezinárodních akcí jsem se už zúčastnil, ale tady jsem poprvé reprezentoval Českou republiku. Předtím jsme s oddílem vyrazili třeba na rakouský pohár, nebo běželi ve Švédsku v jednom z největších závodů na světě. Přišlo dvacet tisíc závodníků, to bylo neuvěřitelné. V Česku na velký závod dojde maximálně desetina,“ vyzdvihl člen brněnského Spartaku.

Svatoslav Dočkal v padesáti letech zvládl v rámci cyklistického extrémního závodu 1000 mil.
Maraton mu připadal moc krátký. Tak Dočkal v padesáti letech ujel tisíc mil

Běhu s mapou se u Strýčků věnuje celá rodina. „Náhodou jsme v roce 2012 v Letovicích přišli na jednu náborovou akci a chytlo nás to, tak jsme s tím začali dohromady. Na závody chodíme spolu, jen si každý zaběhne jinou trať. Je to sport pro všechny, ti nejmenší mohou jít s rodiči,“ uvedl šestnáctiletý atlet.

Postupně však sám volnočasovou výkonnost o něco přerostl. „Samovolně se mi začalo trochu víc dařit a všimli si mě v Brně. Ptali se, jestli s nimi nechci trénovat a já souhlasil. Oficiálně jsem tam přešel před dvěma roky, ale spolupracovali jsme již předtím. Do té doby jsem prakticky chodil jen na závody a nějak to šlo samo. Tam si mě však všiml trenér, proti jehož synovi jsem běhal a trochu si mě přisvojil, takže teď trénuji pod ním,“ zavzpomínal letovický běžec.

Fotbalisté Znojma sehráli první zářijový pátek zápas proti týmu Vrchoviny.
Další štace? S Blanskem sestoupil, teď má zřejmě kouč Pulpit pomoct Znojmu

Příprava na orientační závod se od klasických štrek liší a neobnáší jen běžecké galeje. „Před závodem se zmapuje terén a stavitel trati určí kontrolní body s lampiony, které je třeba oběhnout v přesném pořadí. Vše pak musíte vyčíst z mapy, s níž běháte. Každý si sám volí trasu, kudy v lese poběží. Mapový trénink proto máme v Brně jednou týdně jako přípravu na závod. Běháme i na atletické dráze kvůli rychlosti, ostatní tréninky plním doma dle zadaného plánu. To jsou výšlapy do kopce nebo vytrvalostní běhy,“ přiblížil.

JAROSLAV GALBA