V jednom se ovšem triatlonisté shodují. Už není prostor na dlouhé objemové tréninky, jako spíš kratší a intenzivní. „Jde o to, aby člověk dostal chuť a byl na tréninky odpočatý. Když je unavený a dělá intenzitu, není to psychicky ideální, začátečníka to může odradit,“ upozorňuje Tomáš Řenč, loňský vítěz Czechmana i Moraviamana, tedy úřadující český triatlonový šampion na střední i dlouhé vzdálenosti.

Na obhajobu prvenství v závodě okolo Dolan a Starých Ždánic na Pardubicku už ladí formu také Pavlína Baťková. „Czechman je pro mě vždycky vrchol, schází se při něm česká špička. Je to rodinná akce, která má své kouzlo,“ popisuje Baťková.

Seriál Jak na triatlon
Deník Rovnost ve spolupráci se společností Triexpert nabízí svým čtenářům nový seriál s názvem Jak na triatlon. Věnuje se stále oblíbenějšímu sportovnímu odvětví, které spojuje tři různé disciplíny: plavání, cyklistiku a běh. V deseti dílech se dozvíte mimo jiné, jak si správně vybrat typ závodu, jak ideálně rozvíjet kondici, dočtete se o vhodné výživě, správném cyklistickém posedu, výběru materiálu či možnostech regenerace. Pravidelný seriál najdete na stránkách Deníku Rovnost každý čtvrtek. Pokud máte tipy na témata, která vás o triatlonu zajímají, pište nae-mail jaroslav.kara@denik.cz.

Řenč nyní zařazuje až patnáct tréninků týdně, s blížícím se závodem však počet sníží až na polovinu. „Poslední dva týdny to bude tak dvakrát plavání, třikrát kolo i běh. Důležitý je spíš odpočinek a lehčí tréninky,“ povídá.

Do devadesátikilometrové jízdy na kole nyní vkládá desetiminutové intervaly v závodním tempu. „Čtrnáct dní před startem už je zkrátím na pět či tři minuty,“ říká.

Desetiminutový interval v jeho podání představuje jízdu v rychlosti kolem čtyřiceti kilometrů v hodině. „To vychází na sedm a půl kilometru dlouhý intenzivní úsek. Pak zvolním na deset minut, pět kilometrů se vyjedu, a zase dám interval. Dohromady třikrát, čtyřikrát za sebou,“ sděluje devětadvacetiletý rodák ze Slaného. K tomu dvakrát týdně na ovále trénuje úseky. „Jsem masochista a nejradši běhám kilometry v nadzávodním tempu, které opakuji třeba dvanáctkrát s minutovým meziklusem,“ líčí.

Baťková se měsíc před startem věnuje především přechodovým tréninkům, kdy střídá kolo s během. „Je to simulace závodu a je dobré, aby si tělo zažilo, že po kole není odpočinek, ale začíná nejtěžší část. Během nalačno, v závodě tělo před během taky nemá energii. Doporučuji lidem, aby přechody zařazovali měsíc před startem aspoň jednou týdně,“ nabádá Baťková.

Obhájce triumfu na Czechman triatlonu Tomáš Řenč.Zdroj: Deník / RedakceV jejím případě jde například o tři hodiny na kole, v nichž zařazuje intenzivní úseky. Následuje šest až deset kilometrů běhu v tempu lehce nad čtyři minuty.

Týden před Czechmanem už tréninky výrazně zkrátí. „Kolo na hodinu dvacet a přechod na pětikilometrový běh, aby tělo nevyšlapávalo z energetických zásob. Den před závodem si dám patnáctiminutový běh, kolo na padesát minut a tam jen pět minut intenzity,“ přibližuje.

Denně zvládá tři fáze, ale jednu z nich vždy regeneračně. „Někdy mívám takové plavání třicet minut na konci dne, jindy se vyjedu na kole, když předtím běžím půlmaraton a mám těžké plavání. Nejde udělat tři kvalitní tréninky, když máte rodinu a práci,“ usmívá se Baťková, za svobodna Švadlenková.