Zástupci blanenské radnice tvrdí, že nedostatky v systému chtějí odstranit. „Nový způsob rozdělování dotací v oblasti sportu, ale také kultury a zájmových činností jsme zvolili proto, že dříve v tom byl chaos. Dotace schvalovaly komise, kde často seděli zástupci klubů či spolků a nebylo to objektivní. Teď jsou jasná pravidla. Víme ale, že je to pracovní verze, která se musí doladit. Už máme od klubů připomínky a snažíme se je řešit," řekl starosta Blanska Ivo Polák.

V ohrožení je například Kuželkářský klub Blansko a plavecký oddíl ASK Blansko. Kuželkáři doplatili na to, že mají málo hráčů v mládežnických kategoriích a vysoký nájem kuželny. „Letos jsme dostali od města letos necelých padesát tisíc. Ale ve srovnání s loňským rokem máme asi sedmkrát vyšší nájem kuželny. Je to pro nás likvidační. Z členských příspěvků to neutáhneme," řekl předseda oddílu Petr Havíř s tím, že už je se zástupci města v kontaktu a problém řeší.

To potvrdil i blanenský místostarosta Jiří Crha. „U kuželkářů a plavců vyšla dotace velmi nízká vzhledem k tomu, kolik platí za pronájmy sportovišť. Kuželkáři by za kuželnu měli platit za rok čtyři sta tisíc korun. To je nereálné a musíme na tento problém reagovat. Jsou to nákladné sporty, ale koeficient od České unie sportu, co jsme při výpočtu použili, tomu neodpovídá," uvedl Crha.

Poznamenal, že úředníci se se Službami Blansko domluví, jak tyto schodky město letos dokryje. A rozdělování dotací pro příští rok upraví.

Největší sousto z přibližně šestiapůlmili­onového dotačního koláče si ukousla baseballová TJ Olympia Blansko. Od města letos dostala milion čtyři sta tisíc korun. V oddíle je přes dvě stě dětí a kromě baseballu na Strawberry Field hrají i tři softballová družstva.

Stadion však není města. „Konečně máme odpovídající peníze na to, v jakém rozsahu tady baseball děláme. V areálu o velikosti tří fotbalových hřišť. Jeho údržba je velmi nákladná. Jenom péče o trávník stojí ročně sto padesát tisíc. Dřív jsme si ji nemohli dovolit. Jsem rád, že je město naším hlavním partnerem, i když stadion není jeho," řekl šéf Olympie Blansko Jaroslav Krejčíř.

V minulosti v Blansku převzala od oddílů sportoviště městská společnost Služby Blansko. Loni dostala od města necelé čtyři miliony, ze kterých se oddílům dotovaly pronájmy sportovišť. Další milion a půl si oddíly rozdělily na sportovní činnost. Například na cestovné a rozhodčí.

Letos je to jeden balík zhruba šest a půl milionu korun, který se rozdělí přímo mezi oddíly. Minimálně polovinu ze získané dotace však kluby musejí použít na zaplacení pronájmu městských sportovišť. „V oblasti kultury a podpory zájmové činnosti máme na nové rozdělování dotací zatím pozitivní ohlasy," dodal starosta Blanska Ivo Polák.

Na kulturu a zájmovou činnost letos z rozpočtu města putuje přes milion šest set tisíc korun.