Stačilo k tomu jediné. Vyhrát některý z kvalifikačních závodů v Evropě. „Mimo Evropu je šance se kvalifikovat mnohem větší, ale vše je otázkou peněz,“ řekl Bayer, který nejvíce nadějí vkládal do závodu v Klagenfurtu. Jenže zde nezvládl podle svých představ maraton a sen se rozplynul. „Alespoň, že se mi podařilo obhájit mistrovský titul v dlouhém triatlonu v kategorii veteránů u nás doma,“ poznamenal Bayer, který si před dvěma týdny poněkud spravil chuť při republikovém šampionátu na Lipně.


Na břehu Lipna se ke startu dlouhého triatlonu postavilo osmdesát mužů a dvě ženy. Čekal na ně bezmála čtyřkilometrový plavecký úsek, sto osmdesát kilometrů na kole a jako poslední běh. Maraton. „Největším soupeřem byl Rudolf Vilček z Ekol Brno. Ale asi úplně největším protivníkem nás všech, bylo počasí,“ řekl Bayer. Ještě den před závodem nebylo totiž vůbec jisté, zda se triatlonisté ponoří do chladných vod lipenského jezera. Mlha, vítr, déšť. Největším nebezpečím a překážkou pro závodníky byla neprostupná mlhová bariéra. „Nakonec se mlha trošku protrhala a šli jsme nato,“ poznamenal Bayer, který společně s ostatními vlétl do vody v sedm hodin ráno.


Po plavání vylézal blanenský závodník na břeh s dvanácti minutovou ztrátou na svého největšího soupeře Vilčeka. „Plavání bylo v normě. Skoro stejné jako v Klagenfurtu. Ruda mi utekl, ale já věřil, že jeho náskok stáhnu. Hodně jsem spoléhal na běh. Ruda je výborný cyklista. Takže se nedalo čekat, že bych ho na kole dojel,“ poznamenal Bayer. Po sto osmdesáti kilometrech už Bayer ztrácel na Vilčeka čtrnáct minut. Rozhodnout měl maraton. Běžely se tři okruhy. Po prvním kole činila Bayerova ztráta na Vilčeka osm minut, po druhém jen šest. Po třech desítkách kilometrů již běželi oba vedle sebe. Bayer nasadil k trháku a v cíli byl nakonec o osm minut dříve než brněnský závodník.
„Počasí bylo hrozné. Zima. Ale mně to kupodivu moc nevadilo. Ani při běhu. Ten byl super. O půl hodiny lépe než v Klagenfurtu. Asi se ze mě stává zimní běžec,“ prohodil s úsměvem Bayer, který navíc díky vítězství na Lipně skončil nejlépe také mezi veterány v Českém poháru.