V první den mistrovství vyrazili v sobotu na trať jezdci do patnácti let. „Pojď! Pojď, Aďo. To dáš. Výborně. Super!" fandí dvojice mužů slovenskému závodníkovi Adrianovi Kvašňovskému v kategorii benjamin. Umělou překážku z klád a kamenů zvládne Adrian na louce u přehrady za tři trestné body. „Jo, docela to šlo," hlesl hubený kluk a s biketrialovým kolem mířil na další soutěžní sekci.

Bravo Palava

„Palava je pro biketrial úžasné místo. I když tratě hodně poničila před lety vichřice, pořadatelé ji opět skvěle připravili. Podle mě je to nejkrásnější trať ze závodů, co jsem kdy viděl. Les prostě k trialu patří. Kameny, voda, prudké srázy, kořeny. O tom je prostě trial. Umělé překážky nejsou podle mého to pravé," hlásil udýchaně po cestě do kopce k dalším sekcím člen Evropské biketrialové unie Lubomír Janoška.

V nejmladších kategoriích měla slovenská výpravě několik jezdců na bednu. „Medaile se počítají až po závodě. Tak to tak necháme i teď. Nechci to zakřiknout," usmíval se Janoška. V kategorii minime se o první místo přetahoval Samuel Hlavatý s Lotyšem Arvisem Dermaksem. Z pátého místa na ně útočil Marek Hlávka. Nakonec vyhrál Dermaks před Hlavatým a Hlávka skončil pátý.

V kategorii benjamin sváděli tuhý souboj o první místo Brit Charlie Rolls a Japonec Seiya Ujikawa. Úspěšnější byl Rolls. Český jezdec Marek Pochtiol skončil sedmý. Pousin ovládali Španěl Eduardo Richart Martin a Andořan Gaudi Vall Ingles. Na čtvrtém místě dojel Rostislav Málek. Mezi dívkami suverénně vládly Katalánky Gemma a Mireia Abant Condalovy. Třetí místo obsadila Erika Hlavatá ze Slovenska. Alžběta Pečínková vybojovala sedmé místo.

Kolář na obhlídce

Na obhlídce trati se při závodě nejmladších biketrialistů objevil také domácí Václav Kolář. Vítěz prvního závodu ze španělské Igualady. A velký favorit nedělního závodu v kategorii elite. „Jdu si projít všechny závodní úseky. Kdy jsem tady naposledy trénoval, to si ani nepamatuju. Raději totiž trénuju v lese nad blanenskou nemocnicí," poznamenal blanenský jezdec Kolář.

V lese nad blanenskou přehradou si tratě v sobotu odpoledne prohlížel také Kolářův největší soupeř v kategorii elite Dani Comas ze Španělska. Ve fialové čepici seděl katalánský biketrialista zamračený v hloučku dalších španělských jezdců a mlčky pozoroval dění na trati. Napětí mezi ním a Kolářem se dalo krájet. „Dani je pořád naštvaný, že přišel o první místo v Igualadě po penalizaci od rozhodčích za to, že předbíhal. Každopádně já se už soustředím na zítřek a tohle už jsem dávno pustil s hlavy. Zítřejší závod rozhodne a já, pokud chci titul mistra světa, musím Daniho porazit," dodal Kolář.

Nedělní závod kategorií junior, senior a elite začíná v lesích nad blanenskou přehradou Palava v devět hodin ráno.

Mistrovství světa v biketrialu - výsledky 2. závodu Blansko

Mimine: 1. Arvis Dermaks (Lotyšsko), 2. Samuel Hlavatý (Slovensko), 3. Soichiro Ohara (Japonsko) … 5. Marek Hlávka

Benjamin: – 1. Charlie Rolls (Velká Británie), 2. Seiya Ujikawa (Japonsko), 3. Adam Morewood (Velká Británie) … 7. Marek Pochtiol

Poussin: – 1. Eduardo Richart Martin (Španělsko) 2. Gaudi Vall Ingles (Andora), 3. Jordi Lestang Caubet (Andora), 4. Rostislav Málek

Femine: – 1. Gemma Abant Condal (Katalánsko) 2. Mireia Abant Condal (Katalánsko), 3. Erika Hlavatá (Slovensko) … 7. Alžběta Pečínková