Světová elita předvedla své umění na biketrialových kolech v Blansku naposledy před šesti lety. I tehdy se jel závod mistrovství světa v okolí Palavy. „Většina závodních sekcí je v lese nad přehradou. Kameny, příkré lesní svahy, kořeny. Závodní úseky nejsou tak technicky náročné, ale zase jsou dlouhé. Některým jezdcům vyhovují spíše umělé překážky. Ta přitom bude v závodě jen jedna. O to víc bude závod zajímavější a právě přírodní tratě mohou s pořadím dokonale zamíchat," řekl vedoucí české biketrialové reprezentace Radim Kakáč.

Mistrovství světa zahájí pořadatelé z blanenského bike-trialového klubu už v pátek večer na tamním náměstí Republiky o půl šesté večer. „Už od čtyř odpoledne připravíme doprovodný program pro děti i dospělé. O půl šesté mistrovství zahájíme slavnostním defilé jednotlivých výprav," dodal Kakáč za pořadatele.

Biketrialový závodní kolotoč začne v sobotu v deset dopoledne. To se na start postaví závodníci do patnácti let. V neděli od devíti ráno pak sednou na kola jezdci v kategoriích junior, senior a elite.

V elitní kategorii získala česká reprezentace loni stříbro. Blanenský Václav Kolář šlape suverénnímu Dani Comasovi ze Španělska na paty i letos. Ikona světového bike-trialu však do Blanska kvůli konfliktu s pořadateli a jury při prvním závodu mistrovství světa v Igualadě možná vůbec nedorazí. „Byla by to velká škoda. Dani je pro mladé jezdce velkou ikonou. Sice by nám ubyl soupeř, ale to by bylo k ničemu," uvedl Kolář.

Podle Kakáče však Comas do Blanska dorazí. „Má smlouvu se sponzory. Je to mistrovství světa a byla by to pro něj velká ostuda, kdyby se urazil a nepřijel. Samozřejmě jsem slyšel, že nepřijede, ale podle mě vychladne a přijede," dodal Kakáč.

V elitní kategorii je blízko medaili i další český jezdec David Herka z Hodonína. Loni skončil v Igualadě druhý. Letos pátý. „Mistrovství Evropy ani první závod mistrovství světa se mi letos vůbec nepovedly. Jsem dost zklamaný. V Blansku chci jet víc na pohodu. Favorité jsou jinde. Přírodní tratě mi navíc moc nesedí. Myslím si, že budou rozhodovat drobnosti," poznamenal hodonínský biketrialista.

V kategorii senior obsadil v Igualadě druhé místo blanenský Martin Kakáč. Václav Gryc byl šestnáctý. Mezi juniory se na pódium pokusí zaútočit ze čtvrtého místa Vojtěch Křiva z Hamrů nad Sázavou, ze šestého Matěj Popelka z Olomouce a ze sedmého domácí Ondřej Šenk. „Rozšířili jsme nominaci. V Blansku se tak představí třicet českých biketrialistů," doplnil Kakáč.

Závodníci budou od středy kempovat u blanenské přehrady Palava. Trénovat budou v trial parku u řeky Svitavy a také v lese nad přehradou.

Mistrovství světa v biketrialu

Blansko, rekreační oblast Palava 27.–28. 7.

pá 26. 7.
16.00 – doprovodný program na náměstí Republiky, 18.30 – slavnostní zahájení, nástup národů, 19.00 – biketrialová show, freerun, 20.00 – vystoupení hudební skupiny, 21.30 – Welcome party, klub Demzadem, After party pro všechny

so 27. 7.
10.00 – závody kategorií do 15 let, rekreační oblast Palava

ne 28. 7.
9.00 – závody kategorií junior, senior a elite, rekreační oblast Palava, 18.00 – vyhlášení výsledků, tombola, slavnostní zakončení mistrovství světa