„Na hřbitov do Černé Hory chodívám často a v jeho staré části stojí urna se jménem Ludvíka Daňka. Říká se, že je pohřbený v Rožnově pod Radhoštěm, však jsem mu tam byla i zapálit svíčku. Zajímalo by mě, jaká je pravda,“ podivuje se žena, která si nepřála zveřejnit své jméno. Redakce Blanenského deníku Rovnost je zná. Podle ní stojí Daňkova urna hned vedle urny s popelem jeho manželky, černohorské rodačky.

Odpočívá na Slavíně

Ludvík Daněk je skutečně pochovaný na Valašském Slavíně v Rožnově. Jeho náhrobek tam zdobí plastika diskaře. Potvrdil to zástupce ředitele Valašského muzea Milan Gesierich. „Mezi lidmi se říkalo, že část popela je uložena v urně v Rožnově a část jinde. Někteří příbuzní osobností, které byly pochovány na Valašském Slavíně, to tak dělají. To není případ Daňka,“ uvedl Gesierich s tím, že v Rožnově se píše, že diskař skonal patnáctého listopadu. Světoznámý sportovec trávil čas na chalupě v nedalekém Hutisku–Solanci. „Místní sportovci na něj vzpomínají, chodíval s nimi i na pivo,“ podotkl Gesierich. Úspěšný sportovec zemřel v roce 1998 na chatě u Rožnova. O rok později byla jeho urna uložena mezi ostatní legendy na Valašském Slavíně. „Leží tu spisovatelé a další významné osobnosti, není jen tak se sem dostat. O tom, kdo bude pochovaný na Valašském Slavíně, rozhoduje rada starších,“ sdělil zástupce ředitele s tím, že Daněk leží vedle běžce Emila Zátopka.

Rodák z Hořic u Blanska má na kontě tři olympijské medaile či zlato a bronz z mistrovství Evropy. „V sedmdesátých letech se stal dvakrát také nejlepším československým sportovcem,“ doplnil Gesierich.

Symbolická urna

Že by byl známý diskař pohřbený v Černé Hoře, vyvrátil také jeho syn Martin Daněk. „V Černé Hoře leží maminka, takže jsme na ten samý hrob umístili symbolicky i urnu tatínka,“ vysvětlil s tím, že Daněk jezdíval na chatu k Rožnovu od roku devětašedesát, kdy ji koupil.

Podle starosty Černé Hory Bohumila Hlavičky Ludvíka Daňka s městečkem v podstatě nic nespojuje. „Ludvík Daněk si vzal za ženu černohorskou rodačku, bydleli tu ale jen chvilku. Po smrti své paní se tu pohyboval málo,“ dodal Hlavička.

Přestože Daněk vynikal hlavně v hodu diskem, byl všestranným atletem. „Skákal do dálky a výšky, ale nejdál házel granátem. Hned z prvních závodů vozil diplomy,“ připomněl Jan Kužel z Rájce–Jestřebí, který ho přivedl na první atletické závody a po letech přihlížel i jeho vítězství na olympiádě v Mnichově. Ve slibné kariéře nezastavila Daňka ani nehoda na motorce, při které si si natrhl ledvinu a pochroumal páteř. I pak se dostal mezi diskařskou špičku a trhl další světový rekord.