Celý běžecký etapový závod zahrnuje sedm maratonů v sedmi po sobě následujících dnech. Je to nejdelší a nejtěžší běžecký etapový závod na území České republiky. „Budu se snažit obhájit, naběháno mám dost, ale posledních šest týdnů se trochu trápím, tak uvidíme," říká týden před startem extrémního běhu vítěz posledních ročníků Daniel Orálek.

Každá etapa MUMu je o něco delší než maraton a trať vede velmi členitým terénem (profil každé z etap zahrnuje v průměru 900 metrů stoupání). Tento ultramaraton je současně mistrovstvím republiky v terénním etapovém ultramaratonu, je také součástí poháru ČAU Ultracup 2014 a vzpomínkou na legendárního běžce Caballa Blanca jako součást světové série běhů Poco Loco Run (Tak trochu šílený běh).

Ultramaraton startuje v neděli 29. června v Lomnici, kde je vždy i cíl, zahrnuje Lomnickou, Boskovickou, Blanenskou, Tišnovskou, Olešnickou, Bystřickou a Cimrmanovu etapu. Je možné absolvovat celý závod i jednu etapu. Ta třetí, Blanenská, je zařazena do bodování Okresní běžecké ligy. Pomalejší běžci startují v 14.00, rychlejší vždy o hodinu později.

„Účast i na této jediné etapě je výbornou příležitostí jak ochutnat atmosféru ultramaratonu. Přihlášeny jsou světové legendy jako 74letá maratonská babička Sigrid Eichner. Tato úžasná osobnost vytrvalostního běhu má na svém kontě přes 1 800 úspěšných startů na maratonech a ultramaratonech po celém světě. Na planetě neexistuje jiná žena, která by uběhla víc. Na start se postaví i nestárnoucí rekordman v počtu maratonů, 75letý „Železný Meyer" Hans-Joachim Meyer. Závod běžel naposledy v roce 2007 a letos se vrací," láká na účast legend jeden z organizátorů Milan Daněk. Celkem jsou přihlášení běžci z devíti zemí.

Blanenská etapa nabídne i speciální úsek pro toho, kdo se necítí připravený odběhnout celý maraton. Příchozí běžci mohou zkusit asi 3,5 km dlouhý úsek k první občerstvovačce na Hořicích. Kdo na první kopec etapy doběhne rychleji než český reprezentant v ultramaratonu Daniel Orálek (pro něho to bude třetí maraton v řadě), získá diplom s jeho fotkou, textem „Jsem rychlejší než Daniel Orálek" a pivo v penzionu U Strakatého koně. Zúčastnit se může každý, startovné se na tenhle úsek neplatí. „Kopec asi normálně poběžím, jde o to, že si každý může zkusit, jak se běhá ultramaraton," dodává Orálek.

Vše o závodě najdou zájemci na: www.mum.ultracau.cz