Ráječkovská desítka se běžela po dvacáté, ale žádná konzervace dobytých pozic u závodu nehrozí. Letos se změnilo úplně všechno. Po komplikacích s uzavírkou silnice z minulého roku přesunuli pořadatelé trasy do terénu a setkali se s pozitivními ohlasy u běžců. Také zázemí se přesunulo ze sportovní haly do Staré školy. „Bylo to ku prospěchu věci, rádi bychom to takto zachovali i pro příští ročníky," říká hlavní organizátor běhu Zdeněk Přibyl.

Závod v Ráječku otevírá Okresní běžeckou ligu, ale patří i do seriálu Brněnského běžeckého poháru. A po vzoru předchozích běhů seriálu i v sobotu zlomil účastnický rekord. Největší zájem byl zatím vloni, necelé čtyři stovky lidí, letos se zúčastnilo 519. „Čekali jsme, že bude rekord, přispělo k tomu i hezké počasí. Nejvíc mě těší nárůst v dětských kategoriích, kde běželo 125 dětí," říká Přibyl. V Brněnském běžeckém poháru absolvují ženy a dorostenci tradičně poloviční trať, hlavní závod měří kolem deseti kilometrů. V Ráječku byla kratší verze delší než obvykle. „Měli jsme z toho trochu obavy, ta kratší trať měla 7,2 kilometru a součástí byl i prudký kopec," zmínil Přibyl. Nakonec si s lesní strží poradili všichni a vítězové si profil velice chválili. „Mně ty kopce vyhovují maximálně, kdyby se běželo jenom do kopce, bylo by to pro mě ideální. Spíš mně to nesedělo zpátky. Tahle trať je určitě lepší než v minulých letech, mám rád lesy, třeba vloni se mi nejvíc líbil závod ve Veselici," popsal svoje dojmy celkově čtrnáctý Hynek Dolák, který byl nejlepší z běžců počítaných do hodnocení Okresní běžecké ligy. Svoje umístění nepřeceňoval. „Byl to teprve první závod a nebyli tady někteří běžci, třeba Tomáš Večeřa," upozornil Dolák.

V kratším závodě zvítězil junior Petr Konečný z VSK Univerzity Brno před dorostencem Matějem Kotoučkem z MRX Teamu Bořitov. Šestá doběhla nejlepší žena Romana Gajdošová z Ekol Teamu. Start hlavního závodu se kvůli delší trati žen posunul o čtvrt hodiny, v půl dvanácté se do lesů nad Ráječkem vydal dlouhý had závodníků.

V nejnáročnější části, prudkém lesním stoupání už s náskokem vedl Míč, kus za ním zdolávali kopec další běžci. Mnozí pak zdolali převýšení chůzí. Druhá část trasy vedla z kopce, a to už měl Míč luxusní náskok. „Nebylo potřeba běžet na maximum. Chtěl jsem si vytvořit náskok do kopce, protože to mi jde líp a při seběhu naopak ztrácím. To se povedlo a z kopce dolů už jsem si jen udržoval odstup," vrátil se k závodu vítěz. I jemu se trasa líbila. „Trať byla oproti loňsku velice náročná, hlavně ta prudší pasáž, to byl opravdu běh do vrchu. Ale zase ta druhá polovina byla už zase pohodová," dodal běžec, který se chystá na mistrovství republiky v krosu a v Praze by chtěl zaběhnout půlmaraton pod 1:10.

Dalším závodem Okresní běžecké ligy je Jarní pětka na dráze, která se běží na stadionu ASK Blansko v pátek 28. března.

Ráječkovská desítka

20. ročník

7. závod Brněnského běžeckého poháru, 1. závod Okresní běžecké ligy 2014

závod na 10 km

Robert Míč, VSK Univerzita Brno, 33:39
Milan Hrazděra, Lokomotiva Břeclav, 34:22
Jakub Ambros, AK EZ Kopřivnice, 34:43…

závod na 7,2 km

Petr Konečný, VSK Univerzita Brno, 28:01
Matěj Kotouček, MRX Team Bořitov, 28:23…

ženy

1. Romana Gajdošová, Ekol Team, 29:25 (celkově 6.)…