Bez emocí jako by šlo o trénink. Přitom Jiří Mašek v neděli suverénně vyhrál na mezinárodním závodě motorových člunů kategorii O – 500. „Oslavy vítězství? Proč? Pro mě to byl jen trénink. Ladil jsem motor na mistrovství světa sedmistovek, které se pojede příští týden v Polsku. Až tam to pro mě bude skutečný závod,“ řekl v depu po závodě Mašek, jenž byl zároveň hlavním organizátorem jedovnické motoristické akce.

V kategorii T-850 si pro titul mistra Evropy dojel v Jedovnicích ruský pilot Andrey Ovchinnikov. Ve formuli tisíc pak úvodní závod mistrovství Evropy s jistotou vyhrál německý blesk Udo Kaschube.

Dvě stě kilometrů v hodině

Třicátý devátý ročník mezinárodních závodů motorových člunů na rybníku Olšovec se rozprostřel do dvou dnů. Tradiční podzimní termín vyměnili organizátoři již loni za květen. Ten kdo pamatoval časy, kdy se v jednotlivých kategoriích mačkaly na startu desítky lodí, musel být tentokrát zklamán. V divácky nejatraktivnější třídě O – 500, kde čluny sviští po hladině až dvou set kilometrovou rychlostí, startovaly jen čtyři lodě. V závodě T-850 se ve čtyřech rozjížďkách jelo o titul mistra Evropy, jenže na trať vyrazilo jen šest člunů. „Je to všechno o penězích. Ve formuli pět set jsme chtěli udělal závod mistrovství světa, ale nesehnali jsme peníze. Navíc třídy T-850 a formule tisíc už jsou takříkajíc na vymření. Údržba strojů je velmi nákladná a mnoho závodníků je již nejezdí. Jedinou možností, jak vrátit jedovnických závodům zašlou slávu, je sehnat sponzory a na Olšovci udělat závod mistrovství světa. Pak by přijela spousta kvalitních pilotů a více lidí,“ poznamenal ředitel závodu Karel Krämer.

Břehy Olšovce zely kromě startovního prostoru o víkendu prázdnotou a nedělní rozjížďky navíc poznamenal vydatný déšť. Legendě českého vodního motorismu, Jiřímu Maškovi z brněnského týmu vodních sportů, však příliš nevadil a všechny tři rozjížďky v kategorii O – 500 s přehledem vyhrál. Před Rakušanem Ferencem Csakem. „Nejsem z cukru ne? Déšť mi nevadil,“ prohodil dvojnásobný vicemistr světa Mašek.

Titul pro Ovchinikova

Stejně suverénně si počínal ve třídě T-850 ruský pilot Andrey Ovchinnikov. Ve čtyřech rozjížďkách byl v této třídě ve hře titul mistra Evropy. Ovchinnikov s velkým náskokem vyhrál první tři jízdy a pak se šel schovat před deštěm do depa. „Titulu si moc cením. V této kategorii závodím teprve druhým rokem. Loni jsem byl třetí a teď titul. Paráda. V poslední rozjížďce byl déšť velmi nepříjemný. Pršelo přímo proti nám. Dost se mi mlžilo sklo u helmy, ale dobře to nakonec dopadlo,“ usmíval se po dojezdu Ovchinnikov.

Ve třídě R 1000 Ovchinnikova napodobil německý pilot Udo Kaschube, kteří se ujal vedení v seriálu mistrovství Evropy.

Mezinárodní závody motorových člunů, Jedovnice
39. ročník
R 1000: 1. Udo Kaschube (GER)
T-850: 1. Andrey Ovchinnikov (RU)
O – 500: 1. Jiří Mašek (CZ)
OSY – 400: 1. Peter Štefanovič (SVK)
O – 350: 1. David Loukotka (CZ)
O – 250: 1. Jürgen Kostecki (GER)
Veteráni: 1. Ján Szabó (SVK)