Zatímco Königa, který byl v jejich skupině po celou dobu závodu v úniku, hlavní pole kousek před cílem dostihlo, Španělé Piedra s Lopezem si přijeli s třívteřinovým náskokem pro první dvě příčky.

Königův týmový parťák Martin Mareš přijel v hlavním balíku na třiadvacáté pozici. „Musím říci, že mě hodně mrzí, že se nepodařilo únik dotáhnout do cíle. Cítil jsem se totiž velmi dobře. Na druhou stranu, kdyby to nebyli dva lidi ze stejného týmu a byl s nimi někdo jiný, tak by se určitě taktizovalo a tím pádem by měli smůlu všichni. Jim to prostě vyšlo, když přijeli opravdu těsně před balíkem,“ zhodnotil etapu Leopold König.

Cyklisty po jednodenní pauze čekala sto osmdesát čtyř kilometry dlouhá etapa z Falgueirasu do Fafe. Leopold König byl strůjcem klíčového úniku. „Kennymu se podařilo ujet ve trojici na šedesátém kilometru. Jeho skupinku pak o třicet kilometrů později dostihla pětice jezdců, takže dále už pokračovala společně osmička,“ popsal únik stájového kolegy rodák z Těchova Martin Mareš.

Königovi se podařilo zabodovat při jediné vrchařské prémii druhé kategorie, kde byl třetí. K jeho osmičlenné skupině se peloton přiblížil pouhých deset kilometrů před cílem. „Ze skupinky uprchlíků se podařilo utrhnout dvojici z týmu Andalucía – Cajasur. Ostatní balík dojel, ale Španělé se štěstím náskok udrželi. Kdyby jejich nástup Kenny zachytil, mohl být na bedně. Je to škoda, ale na kdyby se tu nehraje,“ řekl k závěru závodu Mareš.

Pátou etapu tak vyhrál Španěl Antonio Piedra před kolegou José Lopezem. Hlavní pole na třetí příčce přivedl Mauro Santambrogio z Lampre. Danilo Hondo jako nejlepší jezdec královehradecké stáje přijel šestý. V hlavním poli pak na dvacátém místě cílovou pásku protnul Patrik Sinkewitz a tři pozice za ním Martin Mareš.

Celkovou klasifikaci vede Portugalec Ribeiro. Patrik Sinkewitz je sedmý a Martin Mareš osmadvacátý. Danilo Hondo je pak čtvrtým mužem v bodovací soutěži a hned za ním je Sinkewitz.

Výsledky – 5. etapa: 1. Antonio Piedra (Spa) Andalucía – Cajasur 4:34:33, 2. José A. Lopez (Spa) Andalucía – Cajasur, 3. Mauro Santambrogio (Ita) Lampre – N.G.C. +0:03, 4. Hugo Sabido (Por) Paredes Rota Dos Moveis, 5. Manuel Cardoso (Por) Liberty Seguros, 6. Danilo Hondo (Ger), 20. Patrik Sinkewitz (Ger), 23. Martin Mareš (Cze) – všichni stejný čas, 61. Martin Hebík (Cze), 72. Tomáš Bucháček (Cze) oba +0:59, 83. Stanislav Kozubek (Cze), 85. František Klouček (Cze) oba +1:32, 91. Petr Benčík (Cze) +1:39, 104. Leopold König (Cze) +4:53 – všichni PSK Whirlpool-Author.

Celkově: 1. Nuno Ribeiro (Por) Liberty Seguros 23:22:18, 2. Joäo Cabreira (Por) Centro Cilismo De Loule – Louletano +0:02, 3. David Bernabeu (Spa) Barbot – Siper +0:46, 4. Ruslan Pidgornyy (Ukr) ISD +0:59, 5. Hugo Sabido (Por) Paredes Rota Dos Moveis +1:02, 7. Patrik Sinkewitz (Ger) +1:22, 28. Martin Mareš (Cze) +5:42, 57. Tomáš Bucháček (Cze) +20:08, 65. Danilo Hondo (Ger) +25:21, 85. Stanislav Kozubek (Cze) +37:15, 88. František Klouček (Cze) +37:49, 92. Petr Benčík (Cze) +39:29, 93. Leopold König (Cze) +41:02, 99. Martin Hebík (Cze) +51:28 všichni PSK Whirlpool-Author.

Patrik Pátek