Varese – Paolo Bettini, Serhiy Honchar, Francesco Pellizotti, Danilo Hondo nebo Michele Scarponi. Ani taková jména nedokončila tradiční italský závod Tre Valli Varesine v Itálii. Osmaosmdesátý ročník závodu, který je zařazen do nejvyšší Hors Category, nebyl nakloněn ani českým jezdcům z hradecké stáje PSK Whirlpool-Author.

„Ze sto dvaačtyřiceti jezdců bodovalo pouze prvních dvaačtyřicet, dojezd ostatních už by byl nebezpečný kvůli divákům v cílovém prostoru,“ zdůvodnil předčasný konec českých jezdců Patrik Pátek z hradecké stáje. Že závod nebyl procházkou růžovým sadem, na tiskové konferenci přiznal vítězný Francesco Ginanni i bronzový Damiano Cunego. Stejně mluvili i čeští zástupci. „Byl jsem doslova zakousnutý v řídítkách,“ řekl po zápase nejlepší z českých jezdců, blanenský Martin Mareš, který jezdí za PSK Whirlpool – Author.

Dvousetkilometrový závod se rozjel tradičně. I v silném obsazení, kde vládla nejznámější jména světového pelotonu v čele s někdejším olympijským vítězem a dvojnásobným mistrem světa Italem Paolo Bettinim, se Češi drželi na dobrých místech. „Ze začátku se rozjelo svižné tempo. Pak odskočila dvojice Hungenbuhler a Dotti a peloton zvolnil. To se nám jelo ještě dobře. Věděli jsme, že nemá cenu dělat nějaké hlouposti, a tak jsme se usadili v balíku, nečekalo nás nic lehkého,“ popsal úvodní kilometry lanškrounský Tomáš Bucháček z PSK Whirlpool-Author.

„Když se v poli zahlásilo, že uprchlíci mají deset minut a dvacet vteřin k tomu, rozjela se šílená stíhací akce. Během dvaceti kilometrů byl náskok poloviční. Silně ale prořídl i peloton, odešlo hodně jezdců,“ sdělil unaveně Mareš, pro kterého závod skončil až v šestém, tedy posledním sedmnáctikilometrovém okruhu, kdy ho rozhodčí nekompromisně s jeho skupinou odvolali. „Byla to škoda. Takhle to vypadá, že jsme neměli ani na to, abychom závod dokončili. Přitom jsem byl v menší skupině s Bettinim,“ řekl smutně Mareš.

Peloton totiž první dvojici ve druhém ze šesti závěrečných okruhů, procházejících cílovým městem Varese, dostihl a začal nástup za nástupem. Pole se míchalo, ale na cílovou rovinku přijela sedmnáctičlenná skupina. V hromadném spurtu si prvenství těsně vybojoval Ital Ginanni před Bertagnollim a Cunegem.

Čeští jezdci hradecké stáje v v Itálii ještě zůstali. Během včerejška a dneška na ně čekaly ještě dva závody první kategorie.

Tre Valli Varesine,
Itálie, 88. ročník

1. Francesco Ginanni (Serramenti PVC Diquigiovanni) 5:03:20, 2. Leonardo Bertagnolli (Liquigas), 3. Damiano Cunego (Lampre)

Patrik Pátek