Martin Mareš z Těchova jezdící za český profi tým PSK Whirlpool-Author měl velkou šanci probít se do konečné nominace na olympijských hrách. Jenže v květnu Mareš onemocněl a delší dobu vypadl ze závodního rytmu. „Už dva a půl měsíce mi nebylo dobře. Byl jsem přetažený. Snad už je to v pohodě. O olympiádu se ještě porvu. Šanci pořád mám,“ věří si Mareš, který si po nucené pauze vyjel v úterý bronz na mistrovství republiky v časovce družstev.

Sezonu jste měl rozjetou báječně. Jenže …
Poslední dva a půl měsíce jsem se cítil unavenej a přetaženej. Nedařilo se mi. Myslel jsem, že je to normální únava ze závodů. Měli jsme náročný program. Závodů se jelo opravdu hodně. Můj zdravotní stav se ale nelepšil. Bylo mi čím dál hůř. Přišly horečky a kašel. Prodělal jsem spoustu vyšetření. Lékaři zjistili, že jsem měl mimo zánětu dýchacích cest i náběh na astma. Neléčilo se to a takhle mi to zkomplikovalo sezonu.

Jak to s vámi vypadá teď?
Naštěstí už mám všechny vyšetření za sebou. Léky zabírají. Dávám se pomalu do kupy a vše by mělo být v pohodě.


Když je člověk nemocný, bere léky. Jenže v cyklistice je to trošku problematické. Jezdci mohou mít problémy při dopingových kontrolách …
Podstoupil jsem řadu vyšetření a výsledky jsem poslal na mezinárodní cyklistickou federaci. Těsně před mistrovstvím republiky přišlo vyjádření, že léky co mám brát jsou v pořádku.

V úterý jste po dlouhé době opět nasedl na kolo ve velkém závodě. V časovce družstev jste v rezervním týmu PSK Whirlpool-Author nakonec získal bronzovou medaili …
Já v podstatě měsíc nezávodil. Nevěděl jsem vůbec, jak na tom budu. Ve druhém družstvu se mnou byli kluci co se měli v závodě otrkat. Před startem jsme neměli žádné přehnané ambice. Jeli jsme to spíš jako trénink. Ale naplno. Umístění nás mile překvapilo. Já měl ze svojí jízdy dobrý pocit.


V neděli vás čeká v Třeboni další mistrovský závod. Tentokrát jednotlivci. Máte šanci po pauze uspět?
Těžko říct. Časovku družstev jsem jel hlavně kvůli tomu, abych zjistil, jak na tom před nedělí budu. Vyzkoušet si závodní tempo. Myslím, že jsem jel docela dobře. Profil trati nedělního závodu jednotlivců není nijak náročný. To mi však nesedí. Nejedou se kopce. Jako tým chceme určitě vyhrát. Komu z kluků se to povede nedokážu říct.

Příští týden vás čeká etapový závod na Vysočině a pak odlétáte do na prestižní tour do Číny. Právě zde by se mělo rozhodnout o konečné nominaci na olympiádu do Pekingu. Věříte, že se tam nakonec podíváte?
V silničním závodů mohou v Pekingu startovat dva jezdci. Jedno jméno je jisté. Roman Kreuziger. Má famózní formu. Ve hře od druhé volní místo jsou tři čtyři cyklisté včetně mě. Na začátku sezony to vypadalo velmi slibně. Dokud jsem neonemocněl. Jsem rád, že už se dávám dohromady. Uvidí se jak zajedu na republice a pak v Číně. Olympijský okruh je nesmírně těžký. Dlouhé kopce. Vyloženě pro vrchaře. Myslím, že šanci mám pořád velkou. Navíc do olympiády je ještě dost času a prostor na přípravu velký.