Cyklista Martin Mareš, jezdící za PSK Whirlpool Hradec Králové, se druhý rok po sobě dokázal nominovat v kategorii Elite na mistrovství světa v silniční cyklistice. Jízdenku do Stuttgartu mu zajistilo červencové vítězství v jedné z etap Tour of Oinghai Lake v daleké Číně. O víkendu však, stejně jako loni v Salzburgu, cílem neprojel. „Je to pro mne zklamání. Moc jsem chtěl závod dojet. Bohužel se mi to nepovedlo. Ale oproti loňskému roku jsem zase o krok dál,“ řekl pětadvacetiletý cyklista z Těchova.


Na čem jste se snažil před mistrovstvím zapracovat?

Rozhodně odjet co nejvíce závodů, abych si zvykl na rychlost a zátěž. Myslím, že příprava byla více než dostatečná. Společně s týmem jsme absolvovali měsíc před Stuttgartem tři kvalitní etapové závody.


Po zdravotní stránce jste byl také v pořádku? Žádné zranění?

Vše bez problémů a v pohodě. Dával jsem si pozor, abych se nezranil.


Jaké bylo podle vás reálné umístění letos ve Stuttgartu?
Okruh byl extrémně těžký. Převýšení 5 000 metrů. Pro mě osobně by byl úspěch dokončit, což se nakonec potvrdilo. Vždyť do cíle dojelo jenom něco kolem sedmdesáti jezdců z dvou set. To dokládá, jak náročná trať byla. Pořád se jezdilo nahoru dolů. Prakticky žádný úsek, kde by se dalo odpočinout.

Měl jste z trati respekt už před startem?
Určitý respekt tam byl. Ale věřil jsem si. Takový okruh mi sedí. Těšil jsem se.

A samotný závod?
I na tak těžkém okruhu se závodilo prakticky hned od začátku. První kolo jsme jeli přes 40 km/h. Po sto kilometrech se mi podařilo dostat do skupiny, která odjela a vytvořila si náskok skoro tři minuty. Po osmdesáti kilometrech nás však dojeli.

Kde se pro vás závod zlomil?
Po dvou stech kilometrech na mě přišla krize. Do té doby jsem byl schopný závodit. Jenže pak už to bylo jenom trápení. Asi čtyřicet kilometrů před cílem jsem vzdal.

Nešlo to v uvozovkách nějak dojet?
Možná jezdci zcyklisticky exotických zemí by tam ještě hodiny kroužili, ale jak vypadnete z hlavního balíku, nemáte sílu a jste v krizi tak vzdáte.

Jaké byly vaše pocity, když jste slézal z kola?
Samozřejmě zklamání. Já jsem závod chtěl dokončit. Na druhou stranu do dvoustého kilometru jsem pořád závodil a ono to šlo. Škoda. Ale žádná tragédie to pro mě není. Ve srovnání s minulým mistrovstvím je Martin Mareš zase o krok dál. V Salzburgu jsem ani nebyl schopen závodit.