Královéhradecký tým PSK Whirlpool-Author, za nějž Mareš jezdí, získal celkové vítězství, českou tour vyhrál jeho jezdec Leopold König, druhý skončil v celkovém pořadí jeho kolega Tomáš Bucháček.

PSK začal vítězně už v úvodním prologu v centru Olomouce, kdy vyhrál německý sprinter André Schulze. Do desítky se vešla přesně polovina Čechů, když pátý v souboji chronometrem přijel Kozubek, šestý Kaňkovský, osmý Mareš a desátý König. Nepropadli ani tolik očekávaní cyklokrosaři. Petr Dlask přijel v jedenáctém nejlepším čase a jezdec se startovním číslem jedna Zdeněk Štybar protnul pásku osmnáctý, když se mu časomíra zastavila s číslem o šestnáct vteřin horším než vítěz.

Druhý díl se však vyvíjel naprosto odlišně. Už od oficiálního odmávnutí po slavnostním startu v Olomouci začali jezdci šlapat do plných. Nástup střídal nástup už od prvních metrů. Brzy se podařilo odjet více než desetičlenné skupině, ve které se prakticky jen někteří jezdci dokázali pouze obměnit. Peloton už grupu ale dojet nedokázal. Původně přitom uprchlíky hnal dopředu Zdeněk Štybar, kterého si hlídal exmistr republiky Mareš. Dvojka se pak vrátila do hlavního pole.

Už při najetí do závěrečných dvou okruhů s průjezdem v Prostějově však bylo jasné, že hlavní pole už uprchlíky jen těžko sjede. „Nedalo se svítit. Nesmělo se stát, že bychom přišli o průběžné vedení, kdyby vyhrál někdo jiný. Rozhodl jsem se proto jít do samostatného úniku a vyhrát, ačkoli náš plán byl úplně jiný,“ sdělil Leopold König z PSK Whirlpool-Author, který od skupiny odskočil jen pár kilometrů před cílovou páskou, jež protnul vítězoslavně s tři čtvrtě minutovým náskokem na druhého.

„To jsou panorámata!“ Slavnou větu z filmu o rodině Homolkových si cyklisté klidně mohli říkat ve třetí, královské, etapě. Ta je řádně provedla po kopcích Jeseníků. Na kochání přírodou ale cyklisté moc času neměli, ti spíš přemýšleli, jak náročnou dvoustovku v parném počasí přežít. Z vítězství se v Uničově nakonec radoval Němec Obst, když porazil mistra světa v cyklokrosu Zdeňka Štybara. Žlutý trikot udržel Leopold König.

„V těchto kopcích trénuji, znám to tu moc dobře. To prostředí je perfektní, navíc tu jsou nově udělané silnice, takže etapa jako taková se mi moc líbila, i když byla hodně těžká. Nejelo se mi úplně špatně,“ podotkl blanenský rodák Martin Mareš, který se do cíle dostal na devatenáctémmístě.

Martin Mareš zajel nejlépe v poslední čtvrté etapě. Cílovou pásku protnul na šesté pozici se ztrátou čtyř sekund na vítězného Aloise Kaňkovského. Výsledkem si pomohl k celkovému dvanáctému místu.