„Nervy mi cukaly až neuvěřitelně. Už jsem se začínal bát, že o žluťáka přijdeme. Jenže klukům nemám co vytknout. Jeli senzačně. Třeba Martin Mareš by tu mohl být také do desítky, ale raději se obětoval, stejně jako ostatní. Za to, co tu předvedli, jim děkuji,“ neskrýval nadšení z výkonu svých svěřenců manažer stáje PSK Whirlpool – Author Vladimír Vávra.

Martin Mareš, Martin Hebík, Tomáš Bucháček, Matthias Friedemann, Petr Kubias, František Klouček. Šestice závodníků, která dokázala, že pro svého lídra Patrika Sinkewitze je ochotna položit život.

„To, jak jsme táhli v předposlední etapě, kde byl nástup za nástupem a všichni šli proti nám, byl oproti závěrečnému dílu čajíček. Teď už jsme neměli z čeho brát. Síly a energie nám chyběly. To jsem ještě nezažil. Každý nás chtěl zničit. Ale ta touha a zodpovědnost nás prostě hnala dopředu. Chtěli jsme dokázat, že na to máme,“ řekl unavený Martin Mareš.

Sil přitom bylo potřeba víc než dost. Zatímco ve většině etapových závodů je poslední etapa spíš symbolická a jezdci si už navzájem gratulují, v Německu byla situace zcela odlišná. „Nastupovalo se. Průběh se měnil, ale vpředu se nakonec usadila pětice, na kterou dvanáctičlenná skupina s Patrikem ztrácela dvě minuty dvacet. To už začala být hrana. S Patrikem tam totiž do té doby vydržel už jen Maňas (Martin Mareš) a do cíle zbývalo ještě dost kilometrů,“ připomněl dramatický moment Tomáš Bucháček.

Sinkewitz se už do sjíždění musel sám naplno zapojit. Nikdo nemohl šetřit silami. Situaci pomohlo, že s blížícím se cílem se začalo regulérně závodit, takže ve skupině jeli i další. Náskok se začal snižovat a těsně před páskou byl prakticky vymazán.

Do cíle přijel osamocený Švéd Thomas Lövkvist pouhých devatenáct vteřin před Švýcarem Ackermannem a pětadvacet před třetím Holanďanem Tjalllingiim, který přivedl skupinu se žlutým Sinkewitzem.

Whirlpool – Author to dokázal a Patrik Sinkewitz po několika letech získal celkové etapové prvenství, navíc první velký skalp pro svůj český tým. „Sám bych to nedokázal. Kluci tu předvedli famózní výkon a moc jim děkuji, že to pro mě udělali. Martin Mareš se v poslední etapě totálně odevzdal. Jel jak lokomotiva. Není to mé vítězství, ale vítězství celého týmu, který tu ukázal svoji sílu,“ poklonil se svým kolegům Patrik Sinkewitz.

PATRIK PÁTEK

Sachsen – Tour, Německo

5. etapa: 1. Thomas Lövkvist (Swe) Columbia HTC 3:38:58, 2. Silvére Ackermann (Sui) Team Voralberg +0:19, 3. Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank…29. Patrik Sinkewitz (Ger), 30. Martin Mareš (Cze) všichni +0:25, 76 (PSK Whirlpool – Author).

Celkově: 1. Patrik Sinkewitz (Ger) PSK Whirlpool – Author 21:15:03, 2. Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank +2:45, 3. Dirk Müller (Ger) Team Nutrixxion Sparkasse +2:52… 27. Martin Mareš (Cze) +7:31, 46. Tomáš Bucháček (Cze) 47:28, 65. Martin Hebík (Cze) +1:02:03, 82. František Klouček (Cze) +1:20:09 všichni PSK Whirlpool-Author.