Ve spurtu čtyřčlenné skupiny měl nakonec štěstí nejméně, když ho vyškolili jezdci Rabobanku. Vyhrál Sebastian Langeveld, který se současně oblékl do žlutého trikotu. Blanenský Martin Mareš dojel jako nejlepší z Čechů osmnáctý.

Zatímco první etapa nahrávala sprinterům, druhá už přála vrchařům. Cyklisty během dvousetkilometrové etapy z Lipska do Eibenstocku čekala také vrchařská prémie na Závodem míru proslaveném prudkém stoupání na kostkovém úseku v Meerane. To už ale byla ujetá čtyřčlenná skupina, jejíž odstup hlídal zejména František Raboň se svojí stájí Columbia.

„V těch prvních pokusech o únik jsme vždy ve skupině měli zastoupení. Jednou jsem to zkusil i já. Dvakrát poodskočil Franta Klouček a už to i vypadalo, že ho peloton nechá, ale pak ho chtěl docvaknout vždy někdo ze slabších týmů a balík vepředu nepovolí vytvoření větší skupiny. Aby nakonec byl klid, nechala se odjet čtveřice,“ popsal úvodní kilometry českobudějovický Martin Hebík.

Kvartet jezdců byl dostižen před závěrečnými dvěma třicetikilome­trovými okruhy. Jezdce na startu zkropil déšť, který po několika kilometrech ustál, ale právě v tomto závěru se na cyklisty spustil hustý liják. „Současně se začalo strašně nastupovat. Jeden atak střídal druhý. Nejdříve to Patrik zkusil sám, ale dojeli ho. To se zopakovalo ještě dvakrát. Před posledním stoupáním ale ujela trojice, ke které jsme Patrika dovezli. Následně se sice rozšířila skupina na osm lidí, ale před finišem se opět rozpůlila,“ popsal poslední těžké kilometry novopečený mistr republiky Martin Mareš, když připomněl, že Patrik Sinkewitz vyhrál vrchařskou prémii a při poslední rychlostní byl třetí.

Mokré vítězství si ale nakonec užil Holanďan Sebastian Langeveld, za nímž ve spurtu přijel jeho týmový kolega Paul Martens. Na pásce byl před čtvrtým Sinkewitzem krajan Dirk Müller. V hlavním poli však chyběl žlutý trikot Němce Greipela. Do třetí téměř sto osmdesátikilo­metrové etapy z Aue do Meerane proto jede v dresu lídra vítězný Langeveld.

Sinkewitzovi, který za Breschela poveze trikot pro nejlepšího jezdce v kombinované bodovací soutěži, patří celkové deváté místo se ztrátou devíti vteřin. Nelepší z českých rodáků je třiadvacátý Martin Mareš.

Patrik Pátek