V první etapě čekalo na jezdce sto pětasedmdesát kilometrů se startem i cílem v Juniville. Na členité trase pak pořadatelé připravili tři rychlostní a čtyři vrchařské prémie. Právě na té úvodní vrchařské dva body za čtvrté místo zaznamenal Leopold König z PSK Whirlpool-Author. „Na šedesátém kilometru odjeli tři lidi a nikdo je neměl zájem sjíždět. Chtěli jsme se domluvit s Rabobankem, ale nic z toho nebylo, prostě se nikomu nechtělo jet,“ podotkl zklamaně úřadující mistr republiky Martin Mareš.

A důvodů, proč hlavní pole nechtělo sjíždět uprchlou trojici, bylo hned několik. Peloton přitom měl uprchlíky dlouho na dohled. „Jenže pak se hromadně zastavilo na vykonání potřeby a v tu chvíli měla vedoucí skupinka náskok pěti minut. Navíc pak u přejezdu spadly šraňky a to rozhodlo. Do té doby byl závod pod kontrolou, ale po tomhle se nikomu nechtělo jet,“ dodal König.

Pouhých deset kilometrů před cílem pak peloton postihl hromadný pád, ve kterém zůstali hned čtyři jezdci královéhradecké stáje Bucháček, Kozubek, Klouček a Schulze. „Úvodní etapa byla chaotická a celkově plná jakési smůly,“ dodal Mareš.

Trojici uprchlíků se tak únik vydařil, i když se jezdci dokázali rozdělit. Do cíle totiž s dvacetivteřinovým náskokem na třetího Francouze Rostollana přijela dvojka Mikhail Antonov z Itera-Katusha a Oystein Stake Laenfen z Norska. Vítězství pro sebe však urval ruský jezdec. Po třech minutách do cíle dorazilo i hlavní pole, ve kterém byl jako nejlepší český jezdec Martin Mareš sedmačtyřicátý.

PATRIK PÁTEK

Circuit des Ardennes International
1. etapa: 1. Mikhail Antonov (Rus) Itera-Katusha 4:11:53, 2. Oystein Stake Laengen (Nor) Norway – stejný čas, 3. Thomas Rostollan (Fra) A.V.C. Aix Enn Provence +0:21, 4. Pim Lightart (Ned) A.V.C. Aix Enn Provence +3:05, 5. Lasse Bochmann (Den) Glud & Marstrand – LRO Radgivning +3:06, 47. Martin Mareš (Cze), 78. Leopold König (Cze) oba +3:14, 113. František Klouček (Cze) +6:57, 118. André Schulze (Ger), 122. Tomáš Bucháček (Cze), 123. Stanislav Kozubek (Cze) všichni +7:30 – všichni PSK Whirlpool-Author.