„Na začátku jsme kluky posadili na trenažér. Biochemické testy nám ukázaly jak jsou jednotliví závodníci aerobně a anaerobně před začátkem sezony připraveni. Tedy zda se má jezdec věnovat základní vytrvalosti nebo naopak dát více důraz na intenzitu,“ podotkl trenér královehradeckého týmu Otakar Fiala.

S testováním tak definitivně skončila pauza, kterou někteří jezdci měli téměř od zářijového závodu Praha-Karlovy Vary-Praha. Přestože nikdo během přestávky kolo nezamknul do sklepa, teď už na něj usedá pod přísným trenérským dohledem. Při testech na cyklistických ergometrech se proto jezdci chtě nechtě museli zapotit. „Na trenažéru jsme jeli čtyři úseky. První tři dvanáctiminutové a poslední šest minut naplno. Výsledky pak ukázaly hladinu laktátu v krvi,“ přiblížil testy Martin Mareš.

Během soustředění, které je stále v plném proudu se cyklisté od rána do večera prakticky nezastaví. Silniční kolo však jezdci vyměnili za horské. Tréninkové kilometry najíždí v okolí Hradce Králové. „Den začíná hodinovou procházkou nalačno. Následují dvou a půl až čtyřhodinové tréninky na biku. Současně probíhá i část regenerace, kdy jsou kluci v sauně, bazénu, na masáži. Nechybí ani posilovna,“ nastínil průběh trenér Otakar Fiala.

Zatímco v předchozích letech i jezdci královéhradecké stáje po pauze s nástupem prvních tréninků viditelně trpěli, letos jim úsměv nechybí. „Stále jsem se hýbal. Za poslední měsíc jsem byl hned třikrát v Tatrách, kde jsem měl na programu túry a výšlapy. Bylo to příjemné, ale už jsem se těšil, až se zase potkáme s klukama z týmu,“ podotkl s úsměvem Martin Mareš.

Se společnými soustředěními teď v královehradecké stáji počítají jako s pravidelnou součástí přípravy. „Jsme domluveni, že v každém měsíci budou kluci trávit týden společně,“ uzavřel Fiala.

PATRIK PÁTEK