Pro pořadatele již tak náročné akce byl letošní ročník ještě složitější. Před týdnem nebylo jasné, zda se kvůli nevyjasněné koronavirové situaci napříč Evropou závody vůbec uskuteční. „Počet účastníků ovlivnila různá nařízení ohledně nemoci Covid-19 ve státech, odkud se rekrutují tradiční účastníci. V loňském ročníku startovalo osmapadesát lodí, letos jsme na třetině. Byla zrušena divácky atraktivní kategorie nejsilnějších strojů FR 1000. Většina závodníků v této kategorii je z Německa a tam jsou opatření vůči koronaviru tak velká, že závodníci z této země prakticky neodrazili,“ okomentoval peripetie pořadatel Ondřej Hrůza.

29.8.2020 - domácí SK Líšeň v bílém (Marek Szotkowski) proti FK Blansko
Jen dvanáct zápasů? Trenéři Blanska i Líšně počet kritizují

Na jezdce čekala také zcela nová trať, která měla za úkol zatraktivnit a zrychlit některé úseky. „Pro nás, co jezdíme půllitry, bude nová trať asi hodně náročná a složitější, než pro jezdce třeba ve stopětadvacítkách. Všechno jsme se již naučili, jak nastavit loď, styl jízdy a všechno je jinak. Závody budou trošku peklo. Vezměte si, že je nová trať, mistra světa určí jediný závod, a ještě k tomu je zde silný vítr,“ zhodnotil předstartovní podmínky v Jedovnicích slovenský závodník Robert Hencz.

Pořadí šampionátu
Kategorie F125: 1. Erik Aaslav Kaasik, 2. Sanna Aaslav Kaasik (oba Estonsko), 3. Luca Finotti (Itálie)
F250: 1. Andrea Ongari (Itálie), 2. David Loukotka (ČR), 3. Pasquale Contento (Itálie)
F500: 1. Robert Hencz (Slovensko), 2. Erko Aabrams (Estonsko), 3. Giuseppe Rossi (Itálie)

A právě vítr ovlivnil sobotní program. Tréninkové jízdy musely být ukončeny po tom, co jedna z lodí předvedla ukázkový přemet, naštěstí s dopadem zpět na kluzáky. Po tomto akrobatickém výkonu zasedla jury a další jízdy zrušila.

Všechny rozjížďky se tedy uskutečnily v neděli. Počasí se se startem první rozjížďky umoudřilo, a závody tak mohly bez problémů začít.

Nejslabší kubaturu ovládli jezdci z Estonska, Sanna a Erik Aaslav Kaasik obsadili první dvě místa. Bronz si z Jedovnic odnesl Ital Luca Finotti.

V kategorii F250 měla jediné želízko v ohni také Česká republika. Na startu byl i Loukotka, aktuálně mistr světa v kategorii F350. Diváky, kterých se okolo Olšovce sešlo na dva a půl tisíce, rozhodně nezklamal, umístil se na druhém místě a vklínil se mezi italské duo, vítězného Ongariho a bronzového Pasquala Contenta.

Fotbalisté Blanska jsou pro každý tým ve druhé lize nebezpečným soupeřem.
Blansko ve Vlašimi smazalo ztrátu a odvezlo si bod

Největší boj se čekal v nejobsazenější kategorii půllitrů. Napínavou bitvu nejsilnějších strojů, kterou okořenilo několik srážek, vyhrál díky prvním třem rozjížďkám Hencz, titul tak putuje na Slovensko. Stříbro bere Estonec Erko Aabrams a třetí skončil Ital Giuseppe Rossi. Slovenský jezdec si na pořádné oslavy musí chvíli počkat. V poslední rozjížďce se dostal do kolize s jiným člunem a po srážce byl převezen do brněnské nemocnice, kde ho čekala operace.

TOMÁŠ SRNSKÝ