Jaký bude letos baseballový camp?

Začíná osmnáctého srpna a máme naprosto rekordní účast, šedesát dětí. V kategorii pět až osm let dokonce tři družstva, což je polovina z celkového počtu. Program každý den, děti mají zajištěnou stravu a pitný režim, v případě dobrého počasí i bazén pro ty nejmenší. Připravených je dvanáct trenérů.

To vypadá, že nepotřebujete žádnou propagaci a máte spíš stop stav.

Dvě, tři malé děti ještě můžeme přijmout, ale ty větší už jsem musel odmítnout. Z účasti mám pochopitelně velkou radost, práce s mládeží je pro nás alfou omegou.

V mládežnických kategoriích se vám letos dařilo i v soutěžích.

Junioři skončili v Českém poháru třetí, takže prokázali svou kvalitu, hráči do osmi let budou hrát finálový turnaj v září v Praze, stejně tak desetiletí, tým do dvanácti let bude první víkend v říjnu hrát kvalifikaci o nejlepší čtyřku, turnaj bude v Blansku.

Baseball je sice menšinový sport, ale třeba co se týká mládeže, tak má v Blansku fenomenální základnu a hlásí se vám stále víc i těch nejmenších zájemců. Podařilo se vám už vyřešit s městem financování provozu baseballového areálu?

Situace je taková, že provoz areálu nás momentálně sráží k zemi. Město sice letos po pěti letech vyslyšelo naše žádosti a poskytlo dotaci na opravu střechy, takže už nám tam nezatéká, ale jinak příspěvek na provoz rozhodně nestačí. Naše dvě travnatá hřiště plus škvára se dají srovnat s náročností dvou fotbalových hřišť, které město spravuje. A ta údržba rozhodně stojí mnohem víc než 140 tisíc korun, které dostáváme. Máme sice členské příspěvky, snažíme se využívat granty z kraje i z baseballové asociace, ale nejsme schopní to ufinancovat.

Je možné, že město sportoviště v dohledné době převezeme?

S městem jednáme, je to varianta, klidně areál převedeme. Ale možná že levnější by pro město bylo navýšit dotaci. Minimální náklady odhaduji na čtyři sta tisíc korun, ovšem včetně spousty brigádnických hodin, které tam strávíme, pokud by město mělo zajistit kompletní údržbu, bylo by to o dalších čtyři sta tisíc víc.

Vidíte tedy nějakou naději?

Pokud projde koncepce podpory sportu, mohlo by se to změnit, tam je jasně řečeno, že náklady na provoz jsou silně podhodnocené.

A týmu se probojoval do play-off mezi čtyři nejlepší týmy, asi je dobře, že udržel třetí místo a narazí na Blesk Jablonec a ne suverénní Hlubokou, ne?

Nejsem si jistý, Hluboká sice hraje dobře, ale v Blansku byla i v nejsilnější sestavě k poražení. Zato Jablonec v sezoně hodně posílil a z předposledního místa vystřelil až na druhé. Nevím, jak na tom bude na podzim, ale možná to bude těžší soupeř než Hluboká. Ale náš tým se také zlepšuje, trenérské duo Gorodková-Kučera dělá pokroky.

Jaký je cíl? Extraliga?

My jsme chtěli play-off, to se nám povedlo, další už je navíc. Samozřejmě sníme o baráži, jenže já jsem se díval na soupisky extraligových týmů a tam každý tým aspoň tři nebo čtyři cizince, včetně těch posledních mužstev a to není cesta pro Blansko. Dovedu si představit jednoho zahraničního hrajícího trenéra, který by třeba trénoval žáky a nastupoval za muže, ale máme svoje odchovance a s těmi počítáme.

Můžete popsat nejbližší program klubu?

Šestnáctého srpna začíná play-off mužů dvěma utkáními v Jablonci, další víkend se tedy představí doma, hraje se na tři vítězné zápasy. Kromě baseballového campu a finálových turnajů mládeže, o kterých jsme mluvili, se v Blansku bude hrát jeden zápas mistrovství Evropy ve čtvrtek osmnáctého září v sedm hodin večer. Půjde o zápas o umístění, není to tedy žádné semifinále, ale budou t týmy z finálových skupin, které patří mezi nejlepší, takže to určitě bude kvalitní utkání. Je to pro nás odměna za práci, kterou děláme.

Proč se v Blansku bude hrát jen jeden zápas?

Samozřejmě by bylo hezké, kdyby se tady hrála celá skupina, jednali jsme o možnostech, ale bohužel je to pro nás z finančního hlediska neúnosné. Nejsme schopní nabídnout požadovaný komfort, jsme rádi aspoň za ten jeden zápas, který nám baseballová asociace přidělila.