V letošním roce nastoupili do vánočního turnaje ve dvou kategoriích hned dva blanenské týmy. ZŠ Salmova a Olympia Blansko. Jak to?

To je jednoduché. Naší filosofií není to, abychom tady uhráli oslnivé výsledky, ale aby mladí kluci nasbírali nějaké zkušenosti. Nemusí vždycky všechno vyhrávat.

Takže kluci trénují spolu, znají se a pak v turnaji nastoupí třeba proti sobě?

Přesně tak. Letos dokonce i v semifinále. A tam už pěkně tečou nervy. Ale o tom je. To je taky zkušenost. My je pak uklidníme, aby si nic nevyčítali.

Tři druhá místa ale není špatný výsledek…

Není. Však já jsem spokojený. Kluci hráli dobře. Když prohrajete s týmem, kde jsou soupeři o dost starší než vy, není to žádná ostuda.

Malých baseballistů se hlásí pořád dost?

Musím zaklepat, že ano. Letos nás to až překvapilo. Na baseball se opravdu přihlásilo mnohem víc dětí, než jsme čekali.

Podstatně hůř se v uplynulé sezóně dařilo nejstarším blanenským baseballistům. Olympia se neudržela v extralize a moc toho nepředvedla ani herně…

Olympia sestoupila do druhé ligy, protože to tam tehdy trošku nevyšlo ročníkově.Po pár letech se nám loni sice šťastně, ale přece podařilo postoupit zpátky do extraligy. Stálo před námi stálo rozhodnutí, zda do toho jít. Nakonec jsme řekli ano a pořád si myslím, že to bylo dobře.

Kde tedy byla chyba?

Nejspíš hlavně v tom, že kluci neunesli prvních pár proher a pak už se nezvedli. Jsme ale rádi, že si ta stará generace ještě jednou extraligu zahrála.

Takže Olympii čeká generační výměna?

Ano. V Olympii nezůstane kámen na kameni.Máme úplně nový a mladý tým tvořený novou generací. Hlavně úspěšnými sedmnáctiletými hráči. Z těch starších jich tam zůstane maximálně pět.

Zvládnou tak mladí hráči druhou nejvyšší českou soutěž?

Bude to pro ně těžké. Je to přechod mezi muže, z kovových pálek na dřevo, a tak dále. Ale měli by to zvládnout.

K tomu by měl dopomoct i trenér. Pavel Procházka se ale po loňské sezóně vzdal funkce…

Tým teď povede Natalie Gorodková, která byla sedmnáct let v Kanadě u Toronto Blue Jays. Asistenta jí bude dělat jeden z nejzkušenějších trenérů Olympie Richard Dvořák. Jsou to nové tváře, které do týmu přinesou nový pohled. Snad to bude fungovat.

Procházkovi nevyčítáte, že si dal od baseballu pauzu?

Nevyčítám. To je Pavlovo rozhodnutí. On pro Olympii udělal obrovský kus práce, za kterou je třeba mu poděkovat. Je ale škoda, že nechce ani hrát, když na to má ještě věk. Chápu ale jeho zklamání. Ono se to těžko vysvětluje.

ONDŘEJ BACÍK