Sloupská lesní patnáctka se běhá už 34 let, letos však nedostála svému názvu, pořadatelé trať kvůli posledním kilometrům, které vedou přes soukromý pozemek, zkrátili. Přesto nebo i proto se v neděli dopoledne sešla u sloupského fotbalového hřiště rekordní účast. Běžci nelitovali, předpovídaný déšť nepřišel, naopak, závodilo se za výborných podmínek. Na čele se držela skupinka Relax-Fit Teamu. Největší favorit závodu Jan Kohut rozhodně neběžel na krev, k co nejlepším časům táhnul parťáky Jiřího Dvořáčka a Vojtu Grüna, který se do závodů vrací po zranění. Přesto Kohut stanovil rekord nové trati časem 41:50. „Běžel jsem tempem 3:40 na kilometr, takže pomaleji než vloni těch patnáct kilometrů, a přitom byla trať o čtyři kilometry kratší, podřídil jsem taktiku týmu," potvrdil Kohut. Do cíle dobíhal s úsměvem a s potomkem na rameni. Za ním se zatím tvrdě bojovalo o další místa. Druhý doběhl Tomáš Večeřa s více než půlminutovou ztrátou, třetí Jiří Dvořáček, čtvrtý Vojta Grün. „Ztráta je ještě přijatelná, protože Honza běžel na Vojtu a Jirku, jinak by byla větší. Mně se dnes běželo perfektně, sedlo mi to, bylo i ideální počasí," uvedl v cíli Večeřa.

A nadoraz nešly ani nejlepší ženy. Nejrychlejší byla celkově třiatřicátá Lucie Nedomová závodící za Kometky Lysice. „Teď neběhám nic naplno, protože mám problémy se stehenním svalem. Vyhrála jsem, protože hlavní favoritky jsou buď těhotné, nebo se připravují na maraton. A Eva Zálešáková měla v minulém závodě komplikace, takže jsme si to daly spíš tréninkově," komentovala závod vítězka, která má raději rovinatější závody. „Tohle pro mě není ideální trať, na můj vkus to je moc kopců," doplnila Nedomová.

Pro Kohuta byla Sloupská lesní patnáctka posledním podnikem před úterním terénním maratonem. Poprvé totiž poběží Blanenskou etapu Moravského ultramaratonu. „Je to pro mě trénink na podzimní maraton, ale když běžím, tak chci samozřejmě pokaždé vyhrát," říká Kohut. V říjnu se chystá na maraton v Amsterodamu, ve Frankfurtu nebo v Budapešti, jeho cíl je zaběhnout ho za 2:22.

Patnáctka vyšla perfektně, 73 běžců překonalo účastnický rekord, dosud jich bylo nejvíc 65. Vzhledem ke zkrácení trati ovšem chystají pořadatelé i změnu názvu. „Vzdálenost už nechceme měnit, závod přejmenujeme na Sloupský lesní běh. Tradici zachováme, nadále to bude bez startovného a bez cen," vysvětlil ředitel závodu Pavel Svoboda.

Běžecká sezona pokračuje Moravským ultramaratonem. Od neděle do soboty vytrvalci ukrajují ze sedmi maratonů s cílem pokaždé v Lomnici u Tišnova. V pondělí se startuje z Boskovic, úterní Blanenská etapa je zařazená i do Okresní běžecké ligy.

Sloupská lesní patnáctka – 34. ročník

Jan Kohut, Relax-Fit.cz Team, 41:50
Tomáš Večeřa, Relax Olešnice, 42:25
Jiří Dvořáček, Relax-Fit Team Blansko, 42:59…
33. Lucie Nedomová, Kometky Lysice, 52:28…