V takřka ideálním počasí a na téměř ideální trati si pro vítězství v sedmém závodě Poháru Drahanské vrchoviny horských kol v Boskovicích přijel Brňan Michal Kozel. „Ale nějaký ideální závod to pro mě nebyl. Možná to vypadalo tak, že jsem po trati letěl, ale popravdě jsem se docela trápil a dalo mně fušku si náskok udržet,“ netajil ještě zadýchaný po průjezdu cílem.

Pravdou je, že v klání hlavní mužské kategorie zvítězil v podstatě způsobem start - cíl. Dobře odstartoval olomoucký Petr Březina, ale Kozel ho brzy nechal za sebou. Následně pak roli největších pronásledovatelů převzali David Hladiš a vedoucí závodník seriálu Jiří Ošťádal. Přes zmíněné potíže jejich atak pozdější vítěz vždy dokázal odrazit. „V Boskovicích je převážně technická trať. Výjezdy sice nejsou nějak těžké, ale zato dost dlouhé. Ošťádal je vrchař a s Hladišem ve výjezdech Kozla stahovali, ale on si pak náskok obnovoval na techničtějších pasážích. Je všestrannějším jezdcem,“ upozornil na hlavní důvody Kozlova vítězství ředitel seriálu Poháru Drahanské vrchoviny Petr Koudelka.

Souboj hlavní kategorie žen se jako už několikrát zúžil pouze na dvě závodnice. V cíli byla o dvacet vteřin rychlejší Martina Kukulová z Nového Malína před Kristinou Koscovou z Otinovsi. Ta si přesto upevnila celkové vedení v Poháru.

Přes výrazné ochlazení si do Boskovic přijelo zazávodit 195 bikerů všech věkových kategorií, což je podle ředitele závodů standardní počet. „Z počasí jsme měli velké obavy, ale nakonec nám „shora“ opravdu šli maximálně na ruku. Když jsme ve středu chystali tratě, tak zejména ty doubravy byly extrémně vysušené. Je tam pískový lom s jemným prachem, vlastně takovým plážovým písečkem, a když je písek přeschlý, tak extrémně klouže. Déšť tratě vypreparoval tak, že vůbec se neprášilo a přitom se neutvořilo blátíčko. S poklesem teploty to byl takřka optimální stav pro závodění,“ přiznal Koudelka, že mu spadl kámen ze srdce.

Program dne tradičně začaly závody nejmladších bikerů. Vzhledem k charakteru tratí nějaké větší překvapení nepřinesly. Většinou se výrazně prosadili favorizovaní závodníci. „Asi nejzajímavější souboj se odehrál v kategorii mladších žákyň. S převahou sice vyhrála vicemistryně republiky Amálka Gottwaldová z Moravec teamu a stejně jistě byl druhá Anička Hudečková z Otrokovic, ale boj o bronz dvou kamarádek z Moravec teamu diváky doslova zvedl a holkám tleskali vestoje. Barča Tlamková většinou vedla, ale nakonec si to rozdali v cílové rovince a Anička Hanáková vyhrála o pouhou jednu vteřinu,“ chválil ředitel závodu.

Ten v Boskovicích sledoval i Petr Vaněk, ředitel závodu závodu Světového poháru v Novém Městě na Moravě, kde Pohár Drahanské vrchoviny vyvrcholí finálovým, jedenáctým závodem 28. září. Osmý díl se pojede 8. září ve Velenově.


PDV - BoskoviceMuži: 1. Michal Kozel (Brno, Superior MTB Team) 55:14 min, 2. David Hladiš (Lesnice, Cyklo team Kolárna) 55:38, 3. Jiří Ošťádal (Brno, Enjoy riding team) 55:52, 4. Petr Březina (Olomouc, Cyklo team Kolárna) 57:38, 5. Aleš Zatloukal (Vícov, Kola Koblížek) 58:07, 6. Petr Oravec (Lipník nad Bečvou, CK Kudrna-Pemap Přerov) 58:57, 7. Adam Formánek (Hulín, ČS Junior MTB Team) 59:39, 8. Pavel Vančuřík (Brno, SportovniDum.cz) 1:00:20, 9. Tomáš Vrbacký (Lelekovice) 1:00:27, 10. Radek Čefelín (Brno, Endeka Bassta team) 1:00:47 atd.

Průběžné pořadí: 1. Jiří Ošťádal 385 bodů, 2. Aleš Zatloukal 371, 3. Michal Kozel 215, 4. Martin Hovanec (Brno,Exposped) 205, 5. Lukáš Zvolánek (Stanoviště, Endeka Bassta team) 200, 6. David Hladiš 185, 7. Lukáš Zatloukal (Vícov, Kola Koblížek) 179, 8. Petr Šich (Velké Opatovice, Moravec Team) 159 atd.

Ženy - průběžné pořadí: 1. Kristina Koscová (Otinoves, TS Bohemia Kross Racing) 280, 2. Pavlína Maráčková (Ludgeřovice, SK Jiří Team Ostrava) 125 atd.