Pro Kováře je to první medaile z mistrovského závodu. „S druhým místem jsem samozřejmě spokojen, mohlo to být ale ještě lepší, rozhodla jedna drobná chyba,“ svěřil se se svými pocity čerstvý vicemistr.

Moravcům se dařilo i v týmové soutěži, kde v konkurenci čtrnácti tříčlenných štafet dokázali Kovář a Hlubinková doplněni Janem Jobánkem (Merida Biking) vyjet velmi dobré páté místo.

V elitních kategoriích se v ženách prosadila podle očekávání Tereza Huříková (Česká Spořitelna MTB) a mezi muži překvapivě vypálil rybník všem favoritům v čele s Kulhavým, Spěšným a Friedlem zkušený Pavel Boudný (ODLO Spezialized).

Překvapením byla relativně nízká účast startujících. Dokonce i mužů v Elite bylo prezentovaných pouhých devětadvacet.

Radim Kovář se kategorii kadetů už v úvodním ze tří kol odpoutal společně s Ondrou Žnivou (Scott Scania Team Kolín) od svých pronásledovatelů a postupně oba zvyšovali svůj náskok. Bylo jasné, že mezi nimi se rozhodne o držiteli mistrovské trofeje.

„Rozhodl serpentinovitý výjezd v polovině závodu. Jel jsem v těsném závěsu za Žnivou, když mi na kluzkém kameni podklouzlo kolo a já zůstal náhle stát. Bylo to zrovna v místě, kde byl Ondrův trenér Slavíček a ten ho hned na můj problém upozornil, vyhecoval ho k nástupu. Toto byl opravdu klíčový moment. Žniva se mi vzdálil z dohledu a i když jsem jeho náskok ve třetím kole stáhnul, sjet se mi ho už bohužel nepodařilo,“ litoval druhý Kovář.

Loňské stříbro z Velkých Losin se sice Nikole Hlubinkové nepodařilo obhájit, nicméně letošní bronzová pozice má určitě také svoji váhu. „V pátek se mi jela na suchých tratích štafeta super, v sobotu ale bohužel začalo pršet, na trati bylo bláto, vše klouzalo a takový terén já opravdu nemusím. Nepřidal mi ani pád při projíždění tratě před závodem,“ dodala v cíli Hlubinková.

I týmové kolegyně Hlubinkové Tlamková s Parolkovou potvrdily výkonem i výsledkem příslušnost do elitní desítky českých kadetek. Junioři Moravce zajeli také svoje maximum, nicméně to zatím stačí na umístění ve čtvrté desítce startovního pole. Podstatně lépe si vedla sedmá juniorka v cíli, benešovská Eva Zemánková. Ještě o stupínek před ní se ve výsledkové listině zapsala kotvrdovická Renata Burdová (4EVER Cyklo Bulis).

Top výsledku dosáhli mladí muži Moravce. Michal Vyroubal uzavřel v pořadí i po nepříjemném pádu první desítku, v závěsu za ním dokončil i Petr Bořil. Oba potvrdili soustavný růst výkonnosti.

V závodě elity žen si spravila chuť po nevydařeném mistrovství Evropy Tereza Huříková. Že byla zcela suverénní, potvrzuje více jak čtyřminutový náskok na druhou v cíli, obhájkyni mistrovského titulu z loňského roku Pavlu Havlíkovou. Výborně jela i Martina Němcová, kterou nakonec od bronzu dělily dvě a půl minuty.

Dramatický náboj měl vrchol dne – souboj mužů Elite. Jako blesk šel po startu do čela jeden z adeptů na titul a vedoucí muž průběžného pořadí Českého poháru, Jiří Friedl. Krok se s ním snažil držet další z favoritů, Jaroslav Kulhavý. Ten ale nestartoval zcela zdráv a brzy ze závodu odstoupil.

Výborně jel i cyklokrosař Zdeněk Štybar (Fidea). Šel před Friedla, který úvod závodu přepálil a postupně mu začaly docházet síly. Ty došly nakonec i Štybarovi a to byla chvíle pro duo stáje ODLO Spezialized Boudný – Novák. Na trati vzorně spolupracovali a postupně šli oba přes Štybara nezadržitelně do čela. V závěru měl více sil Pavel Boudný.

„Ve vítězství jsem začal věřit až tady dole na asfaltu, do tý doby se mohlo stát cokoliv. Štybyho jsem měl pořád na dohled, zkusil jsem se zvednout a dojet ho, kupodivu to nebyl ani takový problém. On potom nestačil mýmu tempu,“ líčil závod Boudný, který zajel bezchybně i závěrečný okruh, a mohl se tak radovat ze třetího titulu domácího šampiona. Štybar nakonec nevybojoval ani medaili. O tu ho drtivým závěrem připravil Milan Spěšný (Česká Spořitelna MTB).

Petr Koudelka

Hynek Skoták