Pod hlavičkou reprezentačního národního výběru trenéra Jana Slavíčka se oba dokázali v pořadí prosadit do elitní dvacítky. Výsledek obou jezdů benešovského oddílu mohl být ještě lepší, nebýt technických problémů, se kterými se museli potýkat.

Zatímco osmnáctiletý Kovář už ve Světovém poháru startoval třikrát, pro šestnáctiletou Hlubinovou byl Offenburg velkou premiérou. V konkurenci padesáti soupeřek je její 18. místo velkým příslibem do budoucna. „Na startu jsem stála v druhé řadě, takže hodně ve předu, což měla být obrovská výhoda, kterou jsem ale nedokázala využít. Snažila jsem si nepřipouštět velikost závodu, ale úplně se to nepovedlo,“ okomentovala svůj první start na velké akci Hlubinková.

Po startu se propadla a první kolo jela kolem třicátého místa. Ale postupně se propracovala dopředu. V nájezdu do posledního, třetího kola se posunula na patnácté místo. „Trenér Slavíček mi hlásil, že dalších pět holek je přede mnou jen 15 sekund. Snažila jsem se je stáhnout, ale v posledním náročnějším sjezdu asi půl kola před cílem mi spadl řetěz a nešel mně nahodit, takže mě holky ještě předjely a nakonec to bylo 18. místo,“ dodala Hlubinková s tím, že s výkonem byla spokojená. „Ale umístění mně trochu mrzí. Snad jsem položila určitý základ a teď se ho budu snažit co nejvíc vylepšit,“ uzavřela Hlubinková. Ze šesti českých juniorek na startu dojela jako druhá v pořadí a na vítěznou Švýcarku Jolandu Neff ztratila 6:26 minuty.

Pro Radima Kováře měl sobotní závod nepříjemnou předehru. Při páteční tréninkové jízdě mu praskl karbonový rám jeho kola a Kovář byl nucen narychlo řešit problém, na čem vlastně pojede závod. Nakonec nastoupil na vypůjčeném rezervním kole SCOTT staršího reprezentačního kolegy Filipa Eberla. V konkurenci sto dvaceti soupeřů mu v cíli patřila 20. příčka se ztrátou na vítězného Belgičana Jense Shuermana 3:29 minuty. „Nebylo to špatné. Rád bych byl ještě líp, před závodem jsem věřil na první patnáctku,“ poznamenal v cíli Kovář. Podle svých slov měl na vypůjčeném kole trochu respekt ve sjezdech.

Oba bikery benešovského Moravce čekají letos ještě tři závody nejvyšší třídy. V srpnu by měli v národním dresu s trikolórou jet nejdříve ve slovenských Dohňanech Mistrovství Evropy a pak v týdenním intervalu bude pokračovat Světový pohár dvěma závody v Novém Městě na Moravě a italském Val di Sole.

Díky Jaroslavu Kulhavému se početná Česká výprava nakonec z Offenburgu bez medaile nevrací. Svěřenec trenéra Viktora Zapletala v závodě mužů ELITE nestačil pouze na Francouze Juliena Absalona. Kulhavý tak opakovaně prokázal, že výkonově již patří k absolutní mužské světové špičce.

PETR KOUDELKA

SP horských kol, Offenburg
Juniorky: 1. Neff, 2. Indergand (obě Švýcarsko), 3. Techt (Německo), 7. Machulková, 18. Hlubinková, 21. Drahovzalová, 34. Pirzkallová, 38. Kuntová (všechny Česko)
Junioři: 1. Shuerman (Belgie), 2. Foerster, 3. Zumstein (oba Švýcarsko), 20. Kovář, 38. Kuzma, 39. Stošek, 50. Lukeš, 72. Doležal (všichni Česko)
Ženy ELITE: 1.Breset (Francie), 2. Pendrek (Kanada), 3. Lechner (Itálie), 14. Nash, 17. Huříková, 41. Havlíková (všechny Česko)
Muži ELITE: 1. Absalon (Francie), 2. Kulhavý (Česko), 3. Maroďte (Francie), 25. Škarnitzl, 38. Ulman, 52 Eberl (všichni Česko)