Pořadatelé schválili termínovku i změny v pravidlech. V rozhovoru je komentuje ředitel poháru i benešovského Moravce Petr Koudelka.

Už máte hotovou termínovku Poháru Drahanské vrchoviny?

Termíny jsou určené, byla tam ještě nejasnost ohledně jednoho závodu, ale to by mělo být jasné do konce týdne.

Je to uzavřený seriál, nebo se každý rok můžou hlásit i noví pořadatelé?

Není to uzavřené, přihlásit se můžou každý rok i další pořadatelé. Letos bude o dva závody méně, neozvala se Buková a nebude závod v Březové.

Musí závod pořádat vždycky obec?

Je to na domluvě, omezení neklademe, třeba boskovický závod také nepořádá město, ale my.

Máte také změny v pravidlech. Které se týkají těch nejmladších?

Oddělíme kategorii odrážedel do šesti let a starších, kteří pojedou na kole. Byl to nerovný boj, když si starší děti zajely na kole a pak i na odrážedlech mezi mladšími.

Ale ti mladší můžou jet klidně na kole.

To ano, naopak to není samozřejmě problém, pokud chce mladší dítě jet už na kole.

Co to znamená MTB kombinace, která se pojede v kategorii od 9 do 14 let?

Zavádíme to jako novinku, ale třeba v Rakousku už je dávno. Stejně tak i u závodů Slovenského poháru. Je to jízda zručnosti, není na čas, závodníci absolvují čtyři nebo pět úseků. Pokud je nesplní, přičítají se jim k času na okruhu trestné vteřiny. Snažíme se tímto držet krok se světem. Bude to jen u některých závodů.

A další změny?

Sloučili jsme mužské kategorie expert a elite. V elite bylo startujících míň, takhle to bude jednodušší. A ti elitní závodníci, pokud mají čas, přijedou a je jim jedno, jaká je to kategorie. Nově také budou s kategorií mužů společně startovat kadeti a junioři, se ženami kadetky a juniorky. Je to kvůli úspoře času a maximálnímu zefektivnění organizace závodů, aby se zbytečně neprotahovaly.

Měníte i způsob bodování…

Zrušili jsme zvláštní bodování finálového závodu, nepřineslo to očekávaný efekt, tedy rekordní účast. Ti, kteří seriál jedou, se stejně účastní, ostatní to nějak navíc nemotivuje. Kvůli posílení účasti chceme bodovat aspoň sedmdesát procent závodů.

Zaměstnává vás pořádání poháru už teď, nebo hlavně po startu závodů?

Teď je to hlavně o jednání se sponzory. Vloni se podařilo, že v režii centrálního pořadatele byla tyčinka a nápoj pro startující, tím se odlehčilo jednotlivým organizátorům a obce měly ve své režii další občerstvení. To bychom chtěli zajistit i letos.

Co teď dělají Moravci?

Pokračuje zimní příprava, dvakrát týdně jsme v tělocvičně, sedm dětí bylo s Favoritem Brno na horách, zároveň se účastníme Brněnského běžeckého poháru, ve kterém zbývají ještě poslední tři závody.