Letos je vše jinak. V areálu kořeneckého golfového klubu Sokrates a v jeho okolí je v těchto dnech přes dvacet centimetrů sněhu a upravené stopy. Ideální podmínky. V sobotu v devět ráno tak může odstartovat pátý ročník Kořenecké lyže. Jako první se na start postaví děti. Hlavní závod žen je na programu o půl dvanácté a mužů pak v jednu hodinu odpoledne.

Jediné, z čeho mají pořadatelé obavy, je velký mráz. „V týdnu tady bylo skoro mínus dvacet. Ale o víkendu už snad tolik mrznout nemá. Kolem oběda už bude tepleji. Jde o to, aby závod ve zdraví zvládly děti, které startují už v devět ráno. V nouzi když tak posuneme start,“ uzavřel Zemánek.

V kategorii mužů musejí závodníci zdolat zhruba šestnáct kilometrů dlouhou trať. Na ženy pak čeká na běžkách poloviční porce kilometrů. Před dvěma lety vyhrál na Kořenci Jaroslav Kouřil a mezi ženami pak atletka Michaela Šaršonová.

Na start se v sobotu určitě postaví domácí fotbalista Jaromír Kuda. „Naposledy mi to vůbec nejelo. Bylo trošku nad nulou a já špatně namazal. Hrozně jsem se trápil a už ani nevím, kolikátý jsem dojel,“ řekl Kuda.

Tomu budou v sobotu šlapat na paty další spoluhráči z fotbalového TJ Sokol Kořenec. „Závodit budou mladší kluci od nás z oddílu. Určitě mě budou chtít porazit, ale já se jen tak nedám,“ pousmál se Kuda.

Do stopy se chystají i bikeři z cyklistického oddílu Moravec Sokol Benešov. Chybět však bude juniorský mistr republiky Radim Kovář. Je na soustředění v zahraničí. „Trenér Bezdíček nám řekl, že si Kořeneckou lyži máme určitě zajet. Jako trénink. Minulý víkend jsme se vrátili ze soustředění na Zadově, kde jsme jezdili na běžkách a taky na sjezdovkách,“ řekla Nikola Hlubinková z benešovského Moravce. Sama už v Kořenci před časem startovala. „Letos moc na běžkách naježděno nemám. Kromě soustředění na Šumavě jsem byla jen dvakrát u nás na Suchém,“ poznamenala bikerka.

Na trati by se mohl objevit také její bratr Jakub Hlubinka, jestli nebude zrovna pískat fotbalový zápas. Toho nedávno trenéři a funkcionáři vyhlásili nejlepším fotbalovým rozhodčím uplynulého roku na okrese Blansko. „No nevím, jestli ho vyhecuju. Moc tomu nevěřím,“ dodala se smíchem Hlubinková.

S běžkami se na kořenecký okruh naopak chystá šéf benešovského cyklistického oddílu Petr Koudelka. „Jestli za sebe seženu v prodejně záskok, tak jedu do Kořence. Tamní závod si nemůžu nechat ujít. Nedělám si však žádné ambice na čas a umístění. Chci se jen projet na čerstvém vzduchu,“ upřesnil Koudelka.

Kořenecká lyže - 5. ročník běžeckých závodů

so 4. února, areál golfového klubu Sokrates, Kořenec (9.00)

Muži

do 10 let chlapci, 2 km, (start 9.00)
od 11 let do 15 let chlapci, 5 km (10.00)
nad 55 let muži, 8 km (12.00)
od 35 do 55 let muži, 12 km (12.30)
od 16 let do 35 let muži, 16 km (13.00)

Ženy

do 10 let dívky, 2 km (start 9.00)
od 11 let do 15 let dívky, 5 km, (10.00)
nad 35 let ženy, 8 km, (11.00)
od 16 do 35 let ženy, 8 km, (11.30)

Registrace do jednotlivých kategorií je 30 minut před startem, startovné 50 Kč pro muže.

www.korenec.cz