V závodě na 10 km, který se běžel v okolí brněnské Myslivny využil absence největších favoritů a před druhým v pořadí Zbyňkem Pospíchalem (Ekol Team Brno) doběhl s více jak minutovým náskokem. V kategorii žen byla na poloviční trati nejrychlejší domácí závodnice Lenka Masná (AC Olymp Brno). Ve starších žačkách se prosadila benešovská Nikola Hlubinková.

Řidší startovního pole způsobila především skutečnost, že osmému závodu BBP těsně předcházel dvoudenní ultramaraton na brněnském výstavišti, kterému dala většina naší běžecké špičky přednost. Přesto na 350 běžců všech věkových kategoriií předvedlo divákům kvalitní výkony a zajímavé souboje.

V kategoriích starších žáků a žákyň se mezi běžeckou špičkou již trvale usadili Ondřej Jelínek (Atletika Eurostroj Blansko) a Nikola Hlubinková (MORAVEC Benešov). Svoje kvality potvrdili i v Brně, když oba doběhli shodně na druhém místě. „Dnes se mi běželo výborně, počasí bylo příjemné, i trať mi vyhovovala. Po celou dobu závodu jsem běžela v čele, ale Michaelu Bilčíkovou se mi nepodařilo setřást. Ona má výborný finiš a znovu to potvrdila – v závěru mi nedala šanci,“ zhodnotila s odstupem klání starších žákyň bikerka Hlubinková, která se dokázala navíc prosadit na bronzový stupínek i mezi dorostenkami.

Mezi juniory byl nejrychlejší blanenský Milan Berka. I on využil nepřítomnosti běžeckého expresu jménem Jiří Homoláč a pro vítězství si přiběhl s náskokem 26 vteřin na druhého v pořadí Michala Ševčíka z Moravských Budějovic. Prořídlého startovního pole juniorek využila též boskovická Petra Dvořáková (MORAVEC Benešov), která si rovnoměrným během pohlídala třetí příčku, když v cíli na vítěznou Eriku Musilovou ztratila něco málo přes dvě minuty.

Hlavní běh na 10 km ozdobili svou účastí dva zahraniční borci. Zatím co Matthew Smith doběhl mezi muži na solidním 19. místě, Rus Alexander Alekseev z Moskvy dokázal suverénně zvítězit v kategorii veteránů 50–59 let. Trať, na které museli běžci v dolní pasáži zdolávat klouzavou mokřinu pak nejvíc seděla Tomáši Ondráčkovi, který vítězným časem 33:46 minut potvrdil mezi mužskou elitou svoje nesporné běžecké kvality.

Brněnský běžecký pohár vyvrcholí závěrečným, devátým závodem 4. dubna na Brněnské přehradě.

PETR KOUDELKA

HYNEK SKOTÁK