„Lépe jsem to asi zajet nemohl,“ směje se Kolář, který je málokdy spokojený se svým výkonem. Na čtyřiadvaceti sekcích najel pouhých pět bodů, druhý v pořadí jich měl dvaadvacet.

Evropský pohár se měl jet na tři závody, ten první ve Španělsku ovšem odpadl, takže se počítaly pouze dva. Ve Francii dojel Kolář až třetí a před víkendovým závěrečným závodem v italském Sonicu měl těžkou úlohu. Na vítězství se těšil hlavně hodonínský soupeř blanenského jezdce David Herka. Ve Francii totiž vyhrál. Jenže Kolář všechny soupeře totálně zastínil.

Přitom to v sobotu ještě tak jednoznačně nevypadalo. To se jel exhibiční předzávod ve městě, který vyhrál právě Herka. Tam ukázali biketrialisté svůj um na čtyřech sekcích umělých překážek, a to vyřazovacím způsobem.

„Byla tam skvělá atmosféra. Přišly stovky diváků. Jsem moc rád, že jsem vyhrál. Užíval jsem si to,“ řekl David Herka, který v záři reflektorů sobotního večera ještě netušil, co ho čeká zítra. „Bylo to zbytečně dlouhé, jeli jsme asi do půl jedenácté do večera,“ zlobil se Kolář, který prohrál díky nepovedené finálové jízdě. „Cítil jsem to. Bylo to opravdu náročné. Už v noci mě chytaly křeče,“ postěžoval si podobně hodonínský Herka.

V nedělním závodě ale Kolář dokázal, že je buď masochista nebo opravdu mimořádný talent. Netradičně se totiž jelo na tři kola, takže v součtu bylo sekcí víc než je obvyklé a spoustu tratí bylo dost obtížných. Šestihodinový závod navíc provázelo pekelné horko. „Vyhovovaly mně techničtější pasáže, ale i to, že sekce byly dost dlouhé, to mě baví. A nakonec i ty skoky šly,“ popsal Kolář svoji spanilou jízdu jako by o nic nešlo. Za celý závod nasbíral neuvěřitelných pět trestných bodů a dojel se slušným náskokem před druhým Maximem Kolbem, který jich měl dvaadvacet.

Kolářův hlavní rival z mistrovství republiky Herka snášel podmínky hůř, nakonec nabral přes třicet bodů a dojel čtvrtý. „Na sekcích, kde svítilo slunko, bylo kolem čtyřiceti stupňů. Jak se člověk potil, tak se mu klouzaly ručky, což se projevilo i u některých grifů. Navíc to bylo v údolí, kde jsem byl pořád natočený na pravý pedál, což mi moc nevyhovuje. Vašek mi vrátil tu sobotu,“ posteskl si český reprezentant. Tomu stačilo k celkovému vítězství i druhé místo. Takhle se musel spokojit s celkovým stříbrným umístěním z Evropského poháru.

Koláře doplnil z Blanska ještě Martin Kakáč, který bojoval o umístění v seniorech. Závod ve Francii zajel ještě hůř, skončil čtvrtý. A podobně jako Kolář v Itálii mohutně dotahoval. „Jeho závod nebyl tak jednoznačný jako Vaškův. I když po dvou kolech vedl, vstupoval do toho závěrečného s náskokem dvou bodů a jeho mnohaletý soupeř Alexander Fabregas z Francie stahoval. Martin však dokázal zúročit svoje skoky a dotáhnout závod do vítězného konce,“ popsal boj v seniorech vedoucí české výpravy Radim Kakáč.

Pro jeho syna výsledek nakonec znamenal zisk druhého místa z Evropského poháru. „Nutno podotknout, že blanenští kluci byli jedinými vítězi z české výpravy,“ upozornil ještě Radim Kakáč. Kolář s Kakáčem s týmovým kolegou Ondřejem Šenkem odjíždějí 23. července na první díl světového šampionátu, který se pojede v Březové u Sokolova. Další víkend mistrovství pokračuje ve španělském Sant Miguelu de Campmajor.

„Moc se tam těším. Bude tam celá světová špička včetně Japonců,“ chystá se jezdec hodonínské Mladosti Herka. „Chtěl bych využít současné formy, ale těžko něco odhadovat předem,“ zůstává opatrný jeden z největších favoritů, Václav Kolář.

Evropský pohár
2. závod – Itálie
elite – 1. Václav Kolář
senior – 1. Martin Kakáč
celkově
elite – 1. Václav Kolář
senior – 2. Martin Kakáč