Všemi deseti sekcemi projel dvakrát s pouhými čtyřmi trestnými body, zatímco jeho největší český konkurent David Herka jich nasbíral hned devatenáct.

„První ze dvou kol jsem projel s jediným trestným bodem. Díky tomu jsem se uklidnil a už jenom doufal, že nic nezkazím. Tenhle výsledek je úplně parádní,“ řekl po závodě nadšený Kolář, který vyhrál také všechny předchozí závody Mistrovství České republiky a drží se tak na špici nejvyšší kategorie elite. K jednoznačnému vítězství mu pomohl i jeho oblíbený přírodní terén. Blanenský závod je totiž jediný v České republice, který se jede celý v lese a na přírodních překážkách. Letošní tratě jeho pořadatelé posunuli ještě dále od Palavy než obvykle a využili nově vzniklých míst, která za sebou nechala vichřice. Den před startem navíc zapršelo a kameny i klády, které museli závodníci překonat, byly vlhké a kluzké.

„Vašek je technik, takže si dokáže s tímhle terénem pohrát. Navíc to má v hlavě srovnané, takže umí zajet každou sekci s naprostým klidem,“ řekl trenér blanenských biketrialistů a pořadatel závodu Radim Kakáč. Jeho synovi Martinovi naopak vyhovují spíše skoky a terén umělý. Do karet mu tak hrála loňská kalamita, kvůli které se blanenský závod dočasně přesunul na Sportovní ostrov Ludvíka Daňka a na umělé překážky. Kakáč na nich zazářil a překonal i Koláře. Letos svůj úspěch ale nezopakoval.

„Těch chyb, co jsem udělal, bohužel nebylo pár, ale bylo jich hodně. A některé z nich byly navíc úplně zbytečné. Já mám ale vždycky ten rozjezd sezóny takový dost pozvolný, takže budu doufat, že jsem si to vybral a že v Evropském poháru i na mistrovství světa už zajedu lépe,“ řekl Kakáč.

Blanenští biketrialisté se totiž už za dva týdny vydají na druhý a zároveň poslední závod Evropského poháru do italského Sonica. Dohánět musí poměrně velkou ztrátu. Kolář bude v kategorii elite útočit ze třetího místa a Kakáč v kategorii senior ze čtvrtého. Pak už je čeká samotný vrchol sezóny, mistrovství světa, které se pojede ve španělském městě San Miguel de Campmajor a také v Březové u Sokolova.

„Březová je pro nás skoro domácí prostředí, takže si myslím, že bychom se mohli dostat hodně vysoko. Můj cíl je dosáhnout konečně na bednu v kategorii elite,“ naznačil Kolář, pro kterého je sobotní vítězství vzpruhou i dobrým signálem. Blanenský závod bývá totiž záměrně složený z deseti sekcí, tedy přesně z tolika, kolik se jezdí na mistrovství světa.

ONDŘEJ BACÍK