Biketrialisté už mají od začátku září za sebou tři závody mistrovství republiky. Ten první hostilo hned 1. září Nové Veselí v místním trialparku, o týden později zavítali jezdci do Hamrů na Sázavou. „Nejlépe se v těchto závodech vedlo Vaškovi Kolářovi, který v obou závodech zvítězil. Martin Kakáč se rozjíždí nějak pomalu a v obou případech skončil pod stupni vítězů. Vašek Gryc je pravidelně na bedně a to potvrdil i na těchto závodech. Ondra Šenk se postavil na stupně v jednom závodě a ve druhém bral bramborovou medaili," zhodnotil vystoupení blanenských jezdců jejich trenér Radim Kakáč.

O víkendu pokračoval republikový seriál závodů skokanů na kole v Kyjově. „Kyjovští pořadatelé připravili umělé sekce vsazené do náročného terénu a výsledkem byl velmi pěkný a náročný závod," uvedl Kakáč.

Elitě opět dominoval Václav Kolář před hodonínským Davidem Herkou. Blanenský závodník a stříbrný medailista ze světového šampionátu letos ani jednou neprohrál a dva podniky před koncem stvrdil svoji obhajobu. Herka si věřil. Kamaráda Koláře chtěl v Kyjově pořádně potrápit. Ba co víc, toužil po skalpu nejlepšího českého závodníka. Hodonínský jezdec se však nevyvaroval zbytečných chyb, kvůli kterým přišel o vítězství i naději na celkové prvenství. „Moc mě to mrzí. Závod byl skvěle připravený, sekce byly velmi pěkné. Bohužel jsem udělal hloupé chyby, které mě připravily o vítězství. S druhým místem jsem ale spokojený, i když jsem chtěl Vaška Koláře alespoň jednou porazit. Škoda, že to nevyšlo právě v Kyjově," uvedl Herka, který v závodě nasbíral o devět trestných bodů víc než první Kolář.

Další medaile

Martin Kakáč prohrál souboj se svým evropským přemožitelem Pavlem Procházkou a skončil čtvrtý. „Matador českého biketrialu je Martinovým soupeřem i v letošním seriálu, a proto bude muset oželet umístění v Evropském poháru. Příští závod ve Znojmě totiž bude finálovým závodem Evropského poháru a zároveň závodem mistrovství republiky. A na Martinovi je rozhodnutí, čemu dát přednost, neboť na evropském i světovém poli jezdí v kategorii senior a doma kategorii elite. Neúčast v jedné z kategorií mu každopádně bude chybět do celkového součtu," vysvětluje Radim Kakáč.

V juniorech s velkým náskokem vyhrál Václav Gryc a na třetí příčku se postavil Ondřej Šenk.

V kategorii hobby si stříbro odvezl Miloslav Gryc, osmý skončil Michal Stloukal. Jakub Audy v begginer cupu zajel páté místo

Příští závod bude tedy hostit Znojmo s početným mezinárodním obsazením. Půjde o finálový závod Evropského poháru a zároveň mistrovství České republiky. Závod republikového šampionátu se ve Znojmě konal již vloni, Evropský pohár se zde pojede vůbec poprvé.

Aspoň zlato

„Vloni se nám podařilo uspořádat závod, který měl ohlas v celé České republice. I díky tomu nám bylo přiděleno pořádání evropského poháru," přiblížil jeden z organizátorů Jan Alexa.

Do Znojma přijedou nejlepší závodníci z celé Evropy. Právě Kolář vloni ve Znojmě závodil a stal se i vítězem. „Mám radost, že se tento závod bude konat ve Znojmě. Zdejší trať mi hodně sedla. Kameny a prostředí je tam velmi pěkné. Už se těším," sdělil nejlepší český biketrialista Václav Kolář.

Ten ale na celkové prvenství v poháru už nemůže dosáhnout. „První závod Evropského poháru se jel na jaře ve Španělsku, pak byl v Dánsku. Bohužel jsem ani na jednom nebyl. Prvně jsem měl zlomenou ruku a potom jsem byl nemocný. Nemůžu tak bojovat o celkové prvenství. Bude to ale i závod o mistra republiky, takže chci dopadnout co nejlépe," prohlásil Kolář.

Letošní ročník mistrovství republiky zakončí říjnový závod tradičně na veletrhu Sportlife na brněnském výstavišti.