„Závod jsem nezvládl takticky. Přitom jsem před startem myslel na medaili," řekl po závodě sedmadvacetiletý běžec v dresu VSK Univerzity Brno. Více než jednadvacetiki­lometrovou trať zvládl v čase 1:08:44 min. Minutu a půl za bronzovým Jakubem Bajzou z AK Kroměříž.

Páté místo na mistrovství republiky v půlmaratonu. Pro vás zatím nejlepší umístění …

To jo. Ale měl jsem navíc. Chtěl jsem běžet pod hodinu osm minut. Nepodařilo se. Před startem jsem si říkal, že poběžím na medaili. S výsledkem jsem spokojený tak na sedmdesát procent.

Hned po startu vám odběhla skupinka zahraničních favoritů včetně těch domácích. Proč jste jejich nástup nezachytil?

Pro mě to byl letos vůbec první půlmaraton. Měl jsem trošku obavy z tempa, tak jsem to nechtěl hned zkraje napálit. Ale byla to chyba. Kdybych běžel s nejlepšími českými závodníky na trati, možná bych tempo vydržel a měl jsem medaili. Kluci na třetím a čtvrtém místě se dali porazit.

Jan Kohut- 27 let, VSK Uni Brno
- Pardubický vinařský půlmaraton 2013, MiČR v půlmaratonu, 5. místo 1:08:44

Takhle jste běžel více než devatenáct kilometrů sám. V protivětru. Nepokusil jste se zrychlit?

Moc to nešlo. Asi pět kilometrů před cílem jsem to vzdal. Rozhodla psychika. Vedoucí skupina byla v nedohlednu a já se neměl koho chytit. Samotnému běžci se náskok soupeřů dotahuje hodně těžko.

Ve středu startuje v Boskovicích Běh za sedmizubým hřebenem. Loni jste ho vyhrál v traťovém rekordu. Jak se na závod připravujete letos?

V Boskovicích asi nakonec na startu nebudu. Běžecká termínovka je hodně našlapaná. Chci se raději soustředit na kvalifikaci pro mistrovství světa v běhu do vrchu. Ta se běží v srpnu na Šumavě. Zanedlouho mi také začíná dráhová sezona v extraligovém týmu VSK Uni Brno, mám to prostě nabité a nemůžu běžet všechny závody.