Oba se v cíli včerejšího běhu museli spokojit až se stříbrnou pozicí. V kategorii mužů totiž prolétla cílem jako první kometa českého krosu, dvacetiletý mladíček Milan Kocourek z ARC Brno. Ve druhém nejrychlejším čase Hraběnky všech dob. Pouhých osm vteřin za traťovým rekordem bulharského vytrvalce Ivana Čotova.
Mezi ženami proměnila Irena Petříková svůj druhý start na zdejším podniku opět v nejvyšší příčku. „Hned od začátku to bylo nadoraz, soupeřky byly velmi kvalitní, takže se závodilo hned od začátku,“ uznala Petříková náročnost závodu.


Petrovický pět a půlkilometrový běh je téměř pokaždé ve znamení sněhu, ledu a mrazivého povětří. Ani letošní ročník nebyl výjimkou. Po startu čekal na závodníky po zdolání mírného stoupání prudký sešup k petrovickému rybníčku okořeněný na kost zmrzlou silnicí a ledovými zmrazky na krajnici. „Sníh a led běh komplikovaly, ale všichni měli stejné podmínky. Ale zase tak hrozné to nebylo,“ poznamenal jeden ze startujících Miloš Bayer.


Právě v prudkém seběhu se z pelotonu utrhl brněnský krosař Milan Kocourek následován obhájcem titulu Orálkem. „Nastoupil jsem a nikdo nedokázal zareagovat. Nezvolil jsem nějakou speciální taktiku. Prostě běžet, jak to půjde. Náskok se mi podařilo udržet až do cíle,“ řekl skromně v cíli Kocourek, který svým výkonem těsně zaostal za rekordem Hraběnky. „Já ani nevím, kdo ho drží. Na rekord jsem rozhodně nešel,“ dodal s úsměvem Kocourek, jenž má za sebou krosovou sezonu snů.

Díky úspěchu na mistrovství Evropy v přespolním běhu byl jako jediný český atlet nominován na Mistrovství světa v krosu v keňské Mombase v březnu 2007. Ve stejném měsíci přidal i titul na mistrovství republiky. V cíli byl Kocourek o třináct vteřin rychleji než loňský šampion Orálek. „Závod byl na mě moc rychlý a krátký. Dnes jsem nemohl jít rychleji. Milan mi utekl, já měl odstup padesát metrů a s tím jsem už do cíle nic neudělal,“ přiznal Orálek.


Hraběnčino běhání zároveň uzavřelo Okresní ligu vytrvalců. „Téhle soutěži moc nerozumím. Nikdo nám nevysvětlil, jaké závody se do ní započítávají. V průběhu roku jsem ani nevěděl, jak si vedu. Systém bodování a organizace byly poněkud zvláštní. Pro příští rok by to chtělo nějak vylepšit,“ poznamenal vítěz jedné z veteránských kategorií Zdeněk Novák.