„Ten poslední kopec mi pomohl, tam jsem měl nejvíc sil," usmíval se v cíli pětatřicetiletý běžec z Ústí nad Orlicí.

Boskovické běhy letos znamenaly stejně jako v minulých letech celodenní svátek. Atrakce pro děti, komerční prezentace, hudební vystoupení a množství tratí připravených pro všechny věkové i výkonnostní kategorie. Celkem se do všech běhů přihlásilo přes tisíc lidí.

Novinkou bylo prodloužení tratě Běhu za sedmizubým hřebenem na 12,5 kilometru. Z úst běžců znělo velice často to samé. Krásná trať, ale náročný kopec. Kdo si na vražedné stoupání v posledních kilometrech závodu určitě nestěžoval, byl vítěz. „Asi na devátém kilometru, právě pod tím kopcem se rozhodovalo. Tam jsem věděl, že na Roberta nemám. Chtěl jsem ho potrápit, ale nepotrápil jsem ho asi dostatečně. Taky by to byla pro něj ostuda, kdybych ho porazil," popsal druhý v cíli Lukáš Olejníček svůj souboj s vrchařem Krupičkou. „Loni jsem tady běžel s teplotou, to jsem se protrápil od startu až do cíle a doběhl třetí. Trať je pěkná, ale na mě je strašně dlouhá a kopcovitá," doplnil Olejníček.

V cíli měl ztrátu pětadvacet sekund, po něm doběhl Martin Šmíd ze Střelky Brno, až čtvrtý brněnský vytrvalec Dan Orálek. „Trať je pěkná, ale neběželo se mi moc dobře. Ten kopec na konec je drsný. V sobotu jsem byl na mistrovství Evropy v běhu na sto kilometrů, kde jsem skončil osmnáctý," podělil se o dojmy neúnavný veterán. Blanenský Jan Kohut skončil šestý.

Svého osobního vítězství se dočkaly i desítky běžců z Boskovic a okolí, kteří závod zvládli v pomalejších časech. „Neběželo se mi dobře, ale s výsledným časem jsem spokojený. Ta letošní trať je určitě lepší. Nešla tolik městem, celkově je o dost hezčí," uvedl po doběhu Jiří Skoták, který patřil s časem pod hodinu do první poloviny výsledkové listiny.

Skvělou účast měly dětské kategorie, zapojilo se do nich přes dvě stovky dětí. Na sto třicet účastníků také zkusilo další novinku, tříkilometrový běh zámeckým parkem.

Vypadá to, že při změně hlavního závodu měli pořadatelé šťastnou ruku. „Jeden zkušený běžec mně říkal, postav novou trať a za pět let uvidíš, jestli se osvědčila. Už teď podle reakce od běžců víme, že jsme udělali dobře," myslí si hlavní organizátor Boskovických běhů Petr Bartošek.

Na vyhodnocení letošního ročníku je ještě brzo, organizátoři čekají na hlasy od běžců a účastníků, ale už teď ví, co se povedlo. „Převažuje spokojenost. Účast Roberta Krupičky ukazuje, že se už i špičkoví běžci dozvídají o tom, jaká je na Boskovických bězích atmosféra," připomněl Bartošek.

Ten teď se svým týmem přesouvá hlavní pozornost k blanenskému Půlmaratonu Moravským krasem, který se běží posledního srpna. „Tentokrát se těším hodně. Udělali jsme změny v realizačním týmu a už teď je vidět, že byly ku prospěchu věci.," láká na největší běžecký závod v regionu.

Boskovické běhy 2013

1066 registrovaných běžců (plus 60 v lidovém běhu)
599 lidí registrovaných v hlavním běhu na 12,5 km

Doběhlo do cíle
498 běžců v Běhu za sedmizubým hřebenem
230 v dětských kategoriích
128 běžců v Zámeckém běhu na 3 km

Běh za sedmizubým hřebenem
1. Robert Krupička, 1978, Ústí nad Orlicí, 38:57
2. Lukáš Olejníček, 1987, Brno, 39:32
3. Martin Šmíd, 1980, Střelka Brno, 40:06
4. Daniel Orálek, 1970, AC Moravská Slavia Brno, 41:18
5. Petr Kotyza, 1970, VSK Univerzita Brno, 41:41
6. Jan Kohut, 1985, VSK Uni – Mizuno TEAM, 43:12…